Teachers' experiences of working in both the international baccalaureate diploma programme and the Turkish Ministry of National Education curriculum
Uluslararası bakalorya diploma programı ile Millî Eğitim Bakanlığı müfredatlarında eşzamanlı görev yapan öğretmenlerin deneyimleri
  1. Tez No: 999589
  2. Yazar: ROGER ERIC HEWITT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜVERCİN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Giderek daha bağlantılı hâle gelen dünyada uluslararası eğitime olan talep önemli ölçüde artmıştır. Bunun bir sonucu olarak günümüzde birçok okul, ulusal müfredatlarının yanı sıra Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) gibi uluslararası programlar da sunmakta, bu durum, öğretmenlerin birden fazla pedagojik beklenti, ölçme-değerlendirme sistemi ve mesleki kimlik arasında yön bulmalarını gerektiren çift müfredatlı eğitim ortamlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Öğretmen motivasyonuna ilişkin araştırmalar tekil sistemler içinde mevcut olsa da, uluslararası ve ulusal müfredat çerçeveleri arasında eşzamanlı olarak çalışan öğretmenlerin yaşantısal deneyimleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu nitel fenomenolojik çalışma, Türkiye bağlamında hem IBDP hem de Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatını sunan özel okul sayısının giderek arttığı bir ortamda söz konusu öğretmen deneyimlerini incelemektedir. Öz-belirleme Kuramı (ÖBK) çerçevesinde yürütülen araştırma, çift müfredatlı ortamlarda özerklik, yeterlik ve ilişkiselliğin öğretmen motivasyonu ve mesleki kimliği nasıl etkilediğini ele almaktadır. Veriler, beş farklı okuldan on öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin iki müfredat arasında çalışırken yaşadıkları deneyimlere ilişkin birbiriyle bağlantılı beş temayı ortaya koymuştur: öğretmenlerin mesleğe ve IB öğretimine yönelim süreçleri; müfredatla ilişkili sorumluluklar; iş yükü ve zaman kısıtlamaları; mesleki ilişkiler; öğretmen motivasyonu ve mesleki kimlik. Katılımcılar, her iki müfredatta çalışmanın, çoğu zaman sınırlı zaman dilimleri içinde, örtüşen planlama süreçlerini, ölçme-değerlendirme takvimlerini, dokümantasyon gerekliliklerini ve idari görevleri eşzamanlı olarak yönetmeyi gerektirdiğini ifade etmiştir. Öğretmenler, öğretim sorumlulukları kapsamında farklı beklenti ve önceliklere yanıt verirken sürekli rol değişimleri yaşadıklarını belirtmiştir. Bu bütüncül iş yükü taleplerinin, öğretmenlerin motivasyonunu, mesleki kimliğini ve iş-yaşam dengesi deneyimlerini etkilediği görülmüştür. Destekleyici liderlik uygulamaları, meslektaş iş birliği ve mesleki uzmanlığın tanınması, öğretmenlerin iş yükü baskılarını yönetmelerine ve motivasyonlarını sürdürmelerine yardımcı olan temel unsurlar olarak öne çıkmıştır. Çalışma, çift müfredatlı ortamlarda öğretmenlerin motivasyonel deneyimlerinin; iş yükü taleplerinin nasıl düzenlendiği, desteklendiği ve mesleki bağlam içinde nasıl deneyimlendiği ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Öğretmen anlatıları, iki müfredat arasında çalışırken motivasyonun ve mesleki iyi oluşun sürdürülebilmesi için yönetilebilir sorumlulukların, açık beklentilerin ve destekleyici okul yapılarının önemini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda araştırma; liderlik uygulamalarının güçlendirilmesini, öğretmen sorumluluklarına ilişkin koordinasyon ve açıklığın artırılmasını ve öğretmen iyi oluşunu ve uzun vadeli mesleki sürdürülebilirliği desteklemek amacıyla okul temelli destek yapılarının geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis marks the end of a journey that began in 2022 as part of the Master's Programme in Educational Administration and Supervision, accompanied by the IB Leadership Certificate. The past years have been both enriching and challenging, filled with academic growth, a job move and personal difficulties, including a serious health issue. Despite these obstacles, this journey has been one of the most enriching experiences of my life. First and foremost, I would also like to extend my deepest appreciation to my lecturer and thesis advisor, Dr Gökçe Güvercin Seçkin, for her meticulous guidance, thoughtful feedback, and constant encouragement throughout this research process. Her structured, detailed, and supportive approach was exactly what I hoped for in this process, and I am forever thankful for her patience, expertise, and unwavering commitment. I would also like to express my heartfelt appreciation to all my lecturers, whose knowledge, dedication, and passion deeply shaped my learning. I am especially grateful to Dr Jale Onur, Assoc. Prof. Dr Emine Gümüş, Prof. Dr Hasret Nuhoğlu, and Dr Akın Metli for their inspiring lessons, guidance, and continuous support throughout my studies. Each of them has contributed to both my academic development and my personal growth. My profound thanks also go to my dear friend Gizem, without whom I may never have taken the first step into this programme. Throughout every moment of doubt, frustration, or hesitation, she remained supportive, patient, and encouraging. I am truly grateful for her presence and belief in me. Finally, I owe the deepest gratitude to my family. To my wife Ebru and my daughter Sezen: thank you for your unconditional love, understanding, and strength. You have supported me through the late nights, difficult months and years, and moments of overwhelming pressure. Your encouragement and belief carried me forward when I needed it most. This achievement belongs as much to you as it does to me. To all the participants of this study and everyone who has been a part of this journey - thank you.