Mühendislik tasarım süreci temelli fen öğretiminin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi ve öğrenci görüşleri açısından incelenmesi
Investigation of the effect of engineering design process-based science teaching on the academic achievement of 5th grade middle school students and their opinions
  1. Tez No: 999591
  2. Yazar: MERVE YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada mühendislik tasarım süreci temelli fen öğretiminin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi ve öğrenci görüşleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Karaman ilindeki bir ortaokulda 5. sınıfta öğrenim gören gönüllü 47 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Deney grubunda dersler mühendislik tasarım süreci temelli fen öğretimine, kontrol grubunda ise 2024 fen bilimleri dersi öğretim programında yer verilen öğretim modeline uygun olacak şekilde işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Yaşamımızdaki Elektrik Ünitesi Başarı Testi ile Kişisel Bilgi Formu ve Mühendislik Tasarım Süreci Temelli Fen Öğretimine Yönelik Görüş Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğrencilerin son testten aldıkları puanların aritmetik ortalamasının kontrol grubundaki öğrencilerin son testten aldıkları puanların aritmetik ortalamasından yüksek olduğu; ancak deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin çoğunluğu mühendislik tasarım süreci temelli fen öğretimine yönelik görüşlerinin olumlu olduğunu, basamaklarda zorlanmadıklarını ve fen bilimleri dersinin mühendislik tasarım sürecine uygun olacak şekilde işlenmesini istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to investigate the effect of engineering design process-based science teaching on the academic achievement of 5th grade middle school students and their opinions. The research was conducted during the second semester of the 2024-2025 academic year with the participation of 47 volunteer students studying in the 5th grade at a middle school in Karaman. The quantitative dimension of the research employed a quasi-experimental design with a pre-test, post-test with control group; the qualitative dimension employed a case study design. In the experimental group, lessons were taught using an engineering design process-based science teaching approach, while in the control group, lessons were taught according to the teaching model included in the 2024 science curriculum. The data collection tools used that were the Electricity in Our Lives Unit Achievement Test, a Personal Information Form, and an Opinion Form on Engineering Design Process Based Science Teaching, all prepared by the researcher. The data obtained in the research were analyzed by using SPSS software and content analysis. As a result of the research, the arithmetic mean of the scores obtained by the students in the experimental group on the final test was higher than the arithmetic mean of the scores obtained by the students in the control group on the final test. But it was found out that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement. The majority of students in the experimental group stated that they had positive opinions on science education based on the engineering design process, that they did not have difficulty with the steps, and that they wanted the science course to be taught in a way that is consistent with the engineering design process.