Mühendislik tasarım temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin STEM mesleklerine yönelik ilgilerine ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The influence of an engineering design based instruction on 6th grade students' STEM career interest and 21st century skills
- Tez No: 805882
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KIVRAK, PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı mühendislik tasarım temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin STEM mesleklerine yönelik ilgilerine ve 21. yüzyıl becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ön test son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi tesadüfi olmayan örnekleme türlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesinde bulunan bir devlet okulu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 34 kontrol grubu, 38 deney grubu olmak üzere toplam 72 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın kontrol grubuna“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi öğretim programı temelli öğretim ile uygulanırken, deney grubuna mühendislik tasarım temelli öğretim ile uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci toplam 18 saat olmak üzere 6 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak kullanılan FeTeMM Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği ve 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin STEM mesleklerine yönelik ilgilerine ve 21. yüzyıl becerilerine etkisini incelemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Veri analizinden elde edilen sonuçlara göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin FeTeMM Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği ve alt boyutlarından aldıkları fark puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Buna karşın, mühendislik tasarım temelli öğretimin deney grubu öğrencilerinin STEM mesleklerine yönelik ilgilerini istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu etkileyerek artırdığı tespit edilmiştir. Öte yandan, mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları ayrıntılı olarak tartışılarak gelecekte yapılacak olan araştırmalara, uygulayıcılara ve öğretmenlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the influence of engineering design based instruction on 6th-grade students' STEM career interests and 21st-century skills. The research was conducted using non-equivalent control group quasi-experimental design, which is one of the quantitative research designs. The research sample was selected from a public school which is in Afyonkarahisar, Merkez, using convenience sampling, a non-random sampling method. A total of 72 students participated in the research, with 34 in the control group and 38 in the experimental group. In the control group, curriculum-based instruction was implemented for the“System in Our Body”unit, while in the experimental group, the same unit was taught using engineering design based instruction. The implementation process of the research lasted for 6 weeks, totaling 18 hours. STEM Career Interest Survey and 21st Century Skills Scale, which were used as data collection tools in the research, were administered to experimental and control groups as pre-tests and post-tests. Statistical analyses were conducted to examine the influence of engineering design based instruction on students' interests in STEM careers and 21st-century skills. According to the results obtained from the data analysis, there was no statistically significant difference between the experimental and control group in terms of the differential scores they obtained from the STEM Career Interest Scale and its subscales. However, it was determined that engineering design based instruction had a statistically significant and positive effect on increasing the students' interests in the experimental group towards STEM careers. On the other hand, it was found that engineering design based instruction did not have a statistically significant effect on students' 21st-century skills. The research results are discussed in detail and recommendations are provided for future studies, practitioners, and teachers.