Çocuklarda akciğer hidatik kistlerine cerrahi yaklaşım
Surgical approach to lung hydatid cysts in children
  1. Tez No: 999600
  2. Yazar: GÜLŞEN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hidatik kist, insanların ara konak olduğu, ülkemizde endemik olarak bulunan Echinococcus granulosus parazitinin neden olduğu bir zoonozdur. Karaciğer hidatik kistlerinin boyut ve evresine göre tedavi seçenekleri belirlenmiş olmasına rağmen, çocuklardaki akciğer hidatik kistleri ile ilgili literatür verileri yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, çocuklardaki akciğer hidatik kistlerinde, kistin boyutu, yerleşimi ve hastaların başvuru şekillerine göre tedavi seçeneklerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2004-2022 yılları arasında akciğer hidatik kisti nedeniyle tedavi edilen çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, görüntüleme bulguları, tedavi şekilleri, komplikasyonlar ve takipleri değerlendirildi. Başvuru anında rüptüre ve intakt kisti olanlar ile hidatik kist boyutuna göre hastalar gruplandırılarak, veriler karşılaştırıldı. Hidatik kist boyutuna göre operasyon ihtiyacını belirlemek için ROC eğrisi oluşturuldu. P<0,05 istatistiksel açıdan anlamlı kabul edildi. Bulgular: Yaşları ortalama 8,9±3,4 yıl olan, 29 kız ve 43 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %56,9'u öksürük, %26,4'ü ateş ve %20,8'i göğüs ağrısı şikayeti ile başvurmuştu. Hidatik kist %64 sağ akciğerde, %29 sol akciğerde ve %7 bilateral yerleşimliydi. Akciğerdeki hidatik kist sayısı 1-6, boyutları 2,5-18cm arasında değişiyordu ve 15'inde (%21,7) dev kist mevcuttu (>10cm). %73,6 olguda akciğerde tek hidatik kist mevcuttu ve olguların %34,7'sinde akciğer dışı bir organda da hidatik kist mevcuttu. Ekinokok İHA hastaların %52,6'sında pozitifti ve İHA pozitif olanlarda hidatik kist sayısı daha fazlaydı. Akciğer hidatik kisti olan çocuklarda operasyon ihtiyacını belirlemek amacıyla oluşturulan ROC eğrisinde kesim noktası 6,1cm olarak bulundu. Hidatik kist boyutu 6cm'yi geçince, hastaların belirgin artan öksürük şikayetleri ile semptomatik hale geldikleri saptandı. Hastaların yarısı bronşiyal sisteme veya plevral mesafeye rüptür ile başvurdu. Kist boyutu ortanca 8 (4-18) cm olan 46 hasta (%64) opere edildi. Bronşa rüptürü olan hidatik kistlerin %52,4'ü sol akciğerdeydi (p=0,012), boyutlarının diğer hidatik kistlerden daha küçük olduğu (p=0,021) ve sadece 4'ünde (%19) operasyon gerektiği saptandı (p<0,0001). Bronşiyal sisteme rüptüre olup, kist içeriği öksürük yoluyla atılarak içeriği boşalmış kistleri olan hastalar antihelmintik tedavi başlanarak takibe alındı. Sonuç: Akciğer hidatik kistleri çocuklarda sık görülür ve büyük boyutlara ulaşıncaya kadar semptom vermedikleri için geç tanı alırlar. Boyutu 6cm'yi geçen akciğer hidatik kistlerinde geciktirilmeden cerrahi tedavi planlanmalıdır. Bronş rüptürü olan ve öksürük yoluyla kist duvarını çıkarmış olan hastaların, akut dönem semptomları tedavi edildikten sonra opere edilmeden antihelmintik tedavi ile takibe alınabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hydatid cyst is a zoonosis caused by the parasite Echinococcus granulosus, which is endemic in our country where humans are intermediate hosts. Although treatment options have been determined according to the size and stage of liver hydatid cysts, literature data on pulmonary hydatid cysts in children are insufficient. The aim of this study was to determine the treatment options for pulmonary hydatid cysts in children according to the size and location of the cyst and the presentation of the patients. Materials and Methods: Pediatric patients treated for pulmonary hydatid cyst between 2004 and 2022 in our clinic were included. Demographic characteristics, complaints at presentation, imaging findings, treatment modalities, complications and follow-up were evaluated. Patients with ruptured and intact cysts at the time of admission were grouped according to hydatid cyst size and the data were compared. ROC curve was created to determine the need for operation according to hydatid cyst size. P<0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 29 female and 43 male patients with a mean age of 8.9±3.4 years were included in the study. Of the patients, 56.9% presented with cough, 26.4% with fever and 20.8% with chest pain. Hydatid cysts were localized in 64% right lung, 29% left lung and 7% bilaterally. The number of hydatid cysts in the lung ranged between 1-6, the size ranged between 2.5-18cm, and 15 (21.7%) had giant cysts (>10cm). 73.6% had a single hydatid cyst in the lung and 34.7% of the cases had hydatid cysts in an organ other than the lung. Echinococcus IHA was positive in 52.6% of the patients and the number of hydatid cysts was higher in IHA positive patients. In the ROC curve created to determine the need for operation in children with pulmonary hydatid cysts, the cut-off point was found to be 6.1cm. When the hydatid cyst size exceeded 6cm, the patients became symptomatic with markedly increased cough complaints. Half of the patients presented with rupture into the bronchial system or pleural space. Forty-six patients (64%) with a median cyst size of 8 (4-18) cm were operated. Of the hydatid cysts with bronchial rupture, 52.4% were in the left lung (p=0.012), their size was smaller than the other hydatid cysts (p=0.021) and only 4 (19%) required surgery (p<0.0001). Patients who had ruptured cysts into the bronchial system and whose cyst contents were discharged by coughing were started antihelminthic treatment and followed up. Conclusion: Hydatid cysts of the lung are common in children and are diagnosed late because they do not cause symptoms until they reach large sizes. Surgical treatment should be planned without delay in pulmonary hydatid cysts exceeding 6cm in size. Patients with rupture into a bronchus and complete expulsion of the cyst can be followed up with antihelminthic treatment without surgery after the acute period symptoms are treated.