A study of softness in architecture through textile tectonics
Tekstil tektoniği aracılığıyla mimaride yumuşaklık üzerine bir çalışma
- Tez No: 999634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Textile and Textile Engineering, Civil Engineering, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tekstil tektoniği aracılığıyla mimarideki yumuşaklık kavramını yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır. Tekstil tektoniği, mimaride yumuşaklığı çok boyutlu olarak ortaya koyan bir düşünme ve inşa etme biçimi olarak ele alınmaktadır. Bunu yaparken, çalışma, sertlik, kalıcılık ve anıtsallık merkezli mimarinin geleneksel değerlerini aşağıdaki sorularla sorgulamaktadır: Yumuşak yapılar, mimarinin tektonik dilini nasıl tanımlar? Tekstil tabanlı binaların ardındaki yumuşaklık boyutları nelerdir? Seçilmiş tekstil tabanlı örnek mimari vaka çalışmaları, yumuşaklığı tektonik ve mekânsal bir nitelik olarak nasıl göstermektedir? Şematik yaklaşımları içeren karşılaştırmalı bir çerçeve, tekstil tektoniğini yapısal yenilikten daha fazlası olarak nasıl ortaya koyabilir? Birinci bölüm, yumuşaklık kavramını sözlük ve sıradan anlamının ötesinde açıklamakta ve genişletmektedir. Ardından, yumuşaklık kavramını mimari düşüncedeki alt kategorilere ayırmaktadır. İkinci bölüm, kumaş ve tekstil arasındaki ayrımı daha ayrıntılı olarak açıklayan, mimaride tekstile genel bir bakış sunmaktadır. Üçüncü bölüm, mimarideki tektonik teorinin zaman çizelgesini izler ve bizi nihayetinde, tektonik düşüncenin çağdaş bir sentezi olarak benimsenen ve bu tezin metodolojik omurgasını oluşturan Chad Schwartz'ın sekiz bölümlü tektonik taksonomisine götürür. Bu tez, tekstillerin aktif olarak yapı, dış cephe veya iç mekan olarak hizmet ettiği farklı ölçeklerde ve tipolojilerde seçilmiş kanonik vaka çalışmalarından oluşan bir araştırma tasarımıyla çoklu vaka çalışması metodolojisini izler ve diyagramlar ve tablolar aracılığıyla analiz edilir. Her vaka, tekstilin tektonik rolü, Schwartz'ın tektonik kategorileri ve ürettiği yumuşaklık boyutları açısından incelenir ve daha sonra karşılaştırmalı bir matris aracılığıyla sentezlenir. Tez, tekstil tektoniğinin mimarideki yumuşaklığı anlamak için teorik ve analitik bir çerçeve sağlayabildiği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to rethink the concept of softness in architecture through textile tectonics. Textile tectonics is addressed as a logic of thinking and building in architecture that reveals softness in multiple dimensions. In doing so, the study questions architecture's conventional values centered on hardness and permanence through the following questions: How do soft structures define the tectonic language of architecture? What are the softness dimensions behind textile-based buildings? In what ways do textile-based case studies of canonical architecture demonstrate softness as a tectonic and spatial quality? How can a comparative framework engaging diagrammatic approaches reveal textile tectonics as more than structural innovation? The first part of the literature review expands the concept of softness beyond its ordinary meaning. The second part provides a general overview of textiles in architecture and clarifies the distinction between fabric and textile. The third part traces a timeline of tectonic theory in architecture and culminates in Chad Schwartz's eight-part tectonic taxonomy, which is adopted as a contemporary synthesis of tectonic thought. This thesis follows a multiple case study methodology based on selected canonical examples at different scales and typologies, where textiles actively function as structure, envelope, or interior. These case studies are analyzed through diagrams and tables. Each case is examined in terms of the tectonic role of textile, Schwartz's tectonic categories, and the dimensions of softness it produces, and is then synthesized through a comparative matrix. The thesis concludes that textile tectonics provides a theoretical and analytical framework for understanding softness in architecture.