Time reversal with FDTD method for brain cancer detection and localization
Zaman tersine çevirme ile FDTD yöntemi kullanilarak beyin kanserinin tespiti ve lokalizasyonu
- Tez No: 999643
- Danışmanlar: DR. FUMIE COSTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Mikrodalga görüntüleme tekniği, tıbbi uygulamalara önemli katkılar sağlayabilecek en umut verici alanlardan biridir. Bu çalışmada, beyinde kötü huylu tümörün varlığını tespit etmek ve konumunu belirlemek amacıyla sonlu farklar zaman alanı (FDTD) yöntemi ile zaman tersleme (TR) tekniği incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, kanser tespiti için düşük maliyetli, kolay erişilebilir ve güvenli tıbbi cihazların tasarlanabilirliğini araştırmaktır. Fiziksel muayene sürecinin basit olması, insanların düzenli kontrol yaptırmasını teşvik edecektir. Böylece kanserin erken teşhisi mümkün olacak ve tedaviye her zamankinden daha erken başlanabilecektir. Bu sayede kanser kaynaklı ölüm oranları önemli ölçüde azaltılabilir. Tümör, çevredeki elektromanyetik bir kaynaktan yayılan sinyali yansıtan pasif bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Tümörden geri saçılan sinyal alınır, zaman tersleme işlemine tabi tutulur ve tekrar ortama gönderilir. Böylece sinyalin odak noktası tümörün bulunduğu konumda gözlemlenir. İnsan beynindeki normal dokular ile kötü huylu dokular arasındaki dielektrik özellik farkının belirli frekanslarda belirgin olması, bu yöntemin temelini oluşturmaktadır. Sistemin performansı anten sayısının değiştirilmesi, antenler arasındaki mesafenin ayarlanması, tümör boyutunun farklılaştırılması ve ortamda iki tümör bulunması durumunun dikkate alınması gibi parametreler üzerinden incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microwave imaging technique is one of the most promising fields that may contribute considerably to medical applications. In this study, time reversal (TR) technique with the finite-difference time-domain (FDTD) method is investigated in order to detect the presence of malignant tumour and localization the tumour in the brain. The main aim of this study is to examine the feasibility of designing low cost, easily accessible and safe medical devices for cancer detection. The simplicity of physical examination procedure will encourage people do have regular check up. Thus, this will lead to an early diagnosis of cancer and start the treatment sooner than usual. In this way, cancer mortality can be reduced significantly. The tumour is considered a passive source which reflects penetrating the signal from an electromagnetic source in the environment. The received backscattered signal by tumour is time reversed and re-emitted into the environment. Thus, the focal point of the signal is observed at the location of a tumour. The significant contrast in the dielectric properties of normal tissues relative to malignant tissues in the human brain at the particular frequencies underlines this method. The performance of the system is investigated and analyzed with changing the quantity of antennas, the amount of space between antennas, the size of a tumour and considering the presence of two tumours in the environment.