Bir üniversite hastanesinde 2020-2024 yılları arasında takip edilen malign melanom hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 999708
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Melanom belirgin klinik-patolojik heterojenlik gösterir; merkez bazlı veriler evreleme, tedavi ve izlem kararlarını iyileştirir. Bu çalışmanın amacı, bir üniversite hastanesinde izlenen melanom olgularının demografik ve klinik-patolojik özellikleri ile sağkalımını ortaya koymak ve gerçek yaşam sonuçlarını literatürle karşılaştırmaktır. Tek merkezli, retrospektif kohorta 01.01.2020–31.12.2024 arasında kaydı erişilebilir tüm hastalar dâhil edildi. Non-kutanöz melanomlar (oküler, mukozal, primeri bilinmeyen) tanımlayıcı olarak ayrı sunuldu; birincil analizler kutanöz melanom üzerinde yapıldı. Sağkalım Kaplan–Meier ile hesaplandı, log-rank ile karşılaştırıldı; belirleyiciler Cox regresyonla incelendi. Breslow kalınlığının mortaliteyi ayırt ediciliği ROC analiziyle değerlendirildi. Etik onay: 06.03.2025, TBAEK-231. Toplam 180 olgu değerlendirildi. Tanıda evre dağılımı (kutanöz olgularda): Evre I %22,3 (n=35), Evre II %35,0 (n=55), Evre III %26,1 (n=41), Evre IV %16,6 (n=26). Ortalama Breslow 4,06±3,01 mm; ortalama takip 44,54±31,45 aydı. Tanı anında uzak organ tutulumu sırasıyla akciğer %6,4, karaciğer %5,7, beyin %7,6, kemik %2,5, deri %3,8 ve genitoüriner %0,6; 10 hastada çoklu organ metastazı vardı. Lenf nodu negatiflik oranı %60,5 (N0) olup nodal metastaz toplamda %39,5'tir (N1–N3). Genel 1-/5-yıllık sağkalım %90,0/%56,7; evreye göre Evre I'de %100/%100, Evre IV'te %56,5/%11,1 bulundu. Ülserasyon (log-rank χ²=16,03; p<0,001) ve lenf nodu metastazı (χ²=46,07; p<0,001) sağkalımı olumsuz etkiledi. Alt tipler arasında sağkalım farklıydı (χ²=18,27; p=0,001): en uzun yüzeyel yayılan, en kısa nodüler melanomda. Test edilenlerde BRAF pozitifliği %43,2 idi. Breslow kalınlığı mortalite için iyi ayırt edicilik gösterdi (EAA 0,769); en uygun kesme değeri 3,8 mm (Youden). Bu gerçek yaşam kohortunda kutanöz melanomların yaklaşık üçte biri Evre II'de, %40'ında tanıda nodal tutulum saptandı. Sağkalımı başlıca evre, nodal durum, ülserasyon ve histolojik alt tip belirledi; yaş arttıkça mortalite yükseldi ve çok değişkenli analizde evre bağımsız öngördürücü olarak kaldı. Bulgular, erken tanı ve kılavuzlara uyumlu tedavinin önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Melanoma shows marked clinicopathological heterogeneity; institution-level data help tailor staging, treatment, and follow-up. We aimed to characterize demographics, clinicopathological features, and survival of melanoma patients managed at a university hospital and to compare real-world outcomes with the literature. This single-center retrospective cohort included all melanoma patients with accessible records between 01 January 2020 and 31 December 2024. Non-cutaneous cases (ocular, mucosal, unknown primary) were described separately; primary analyses focused on cutaneous melanoma. Survival was estimated by Kaplan–Meier and compared with log-rank tests; predictors were assessed using Cox regression. Receiver operating characteristic analysis evaluated Breslow thickness for mortality discrimination. Ethics approval was obtained (06.03.2025, TBAEK-231). We included 180 patients. At diagnosis, cutaneous cases were stage I 22.3% (n=35), stage II 35.0% (n=55), stage III 26.1% (n=41), and stage IV 16.6% (n=26). Mean Breslow thickness was 4.06±3.01 mm and mean follow-up 44.54±31.45 months. Distant organ involvement at presentation was lung 6.4%, liver 5.7%, brain 7.6%, bone 2.5%, skin 3.8%, and genitourinary 0.6%; multiple-organ metastasis occurred in 10 patients. The lymph-node negative rate was 60.5% (N0), implying nodal metastasis in 39.5% (N1–N3). One- and five-year overall survival were 90.0% and 56.7%, respectively; by stage, stage I 1-/5-year 100%/100% versus stage IV 56.5%/11.1%. Ulceration and nodal metastasis were each associated with significantly worse survival (log-rank χ²=16.03 and 46.07; both p<0.001). Survival differed across histological subtypes (log-rank χ²=18.27; p=0.001), longest in superficial spreading and shortest in nodular melanoma. Among tested patients, BRAF mutation was present in 43.2%. Breslow thickness showed good discrimination for mortality (AUC 0.769). In this real-world Turkish cohort, one-third of cutaneous melanomas presented at stage II and ~40% had nodal involvement at diagnosis. Survival was chiefly determined by stage, nodal status, ulceration, and histological subtype; age also correlated with poorer outcomes, and stage remained an independent predictor in multivariable analysis. These findings underscore the need for earlier detection and prompt guideline-concordant management.