Polikistik over sendromu hastalarında retina-koroidal yapıların optik koherenstomografi ve optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of retinochoroidal structures in patients with polycystic ovary syndromeusing optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 999715
  2. Yazar: SAMED ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERKAN SONGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS), hiperandrojenizm, kronik anovulasyon ve insülin direnci gibi sistemik ve metabolik anormalliklerle seyreden kompleks bir endokrinopatidir. Bu çalışmanın amacı, PKOS tanısı almış kadınlarda retina ve koroidal yapılar ile optik diskin mikrovasküler ağında meydana gelebilecek olası değişiklikleri, Optik Koherens Tomografi (OKT) ve Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) cihazları kullanılarak detaylı olarak değerlendirmek ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu prospektif, kesitsel ve kontrollü çalışmaya, Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 45 kadın (çalışma grubu) ile 45 sağlıklı genç kadın (kontrol grubu) dâhil edilmiştir. Tüm katılımcıların maküler Yüzeyel Kapiller Pleksus (YKP) ve Derin Kapiller Pleksus (DKP) damar yoğunlukları, Foveal Avasküler Zon (FAZ) alanı ve optik disk çevresindeki Radyal Peripapiller Kapiller (RPC) ağ damar yoğunlukları OKTA kullanılarak kantitatif olarak analiz edilmiştir. Global ve kadran bazlı peripapiller Retina Sinir Lifi Tabakası (RNFL) kalınlıkları ise Spektral Domain OKT (SD-OKT) ile ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen PKOS ve kontrol grupları arasında yaş (p=0,916) ve VKİ (p=0,220) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Maküler bölgede YKP tüm alan (p=0,684) ve DKP tüm alan (p=0,428) damar yoğunluklarında gruplar arası anlamlı farklılık izlenmemiştir. Retinal iskeminin bir göstergesi olan FAZ alanları iki grupta benzer bulunmuştur (p=0,438). Optik disk RPC ağı ölçümlerinde global anlamlı bir fark saptanmazken (p=0,401), sadece peripapiller nazal inferior kadranda PKOS grubu lehine sınırda bir artış izlenmiştir (p=0,051). SD-OKT ile ölçülen ortalama global RNFL kalınlıkları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamış olup (p=0,538), PKOS grubunda sadece nazal RNFL kadranda sınırda bir kalınlaşma eğilimi tespit edilmiştir (p=0,074). Sonuç: PKOS hastalarında, erken dönemde retinanın nöral veya mikrovasküler yapılarında klinik olarak anlamlı bir iskemik kapiller kayıp veya apoptotik nörodejenerasyon saptanmamıştır. Ancak, peripapiller ve nazal kadranlarda izlenen lokalize, sınırda artış eğilimleri; hastalığın patofizyolojisinde yer alan androjenik hormonların ve eşlik eden sinir büyüme faktörlerinin oküler nörovasküler dokular üzerindeki erken dönem trofik ve 75 nöroprotektif etkilerini yansıtıyor olabilir. Hastalığın metabolik ve inflamatuar doğasının ilerleyici özelliği göz önüne alındığında, retina ve koroidal yapıların OKTA gibi non-invaziv yüksek çözünürlüklü yöntemlerle uzun dönemli multidisipliner takibi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a complex endocrinopathy characterized by systemic and metabolic abnormalities such as hyperandrogenism, chronic anovulation, and insulin resistance. The aim of this study is to comprehensively evaluate potential changes in the retinal and choroidal structures as well as in the microvascular network of the optic disc in women diagnosed with PCOS, using Optical Coherence Tomography (OCT) and Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA), and to compare these findings with those of a healthy control group. Methods: In this prospective, cross-sectional, and controlled study, 45 women diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria (study group) and 45 healthy young women (control group) were included. Macular Superficial Capillary Plexus (SCP) and Deep Capillary Plexus (DCP) vessel densities, Foveal Avascular Zone (FAZ) area, and Radial Peripapillary Capillary (RPC) network vessel densities around the optic disc were quantitatively analyzed using OCTA. Global and quadrant-based peripapillary Retinal Nerve Fiber Layer (RNFL) thicknesses were measured using Spectral Domain OCT (SD-OCT). Results: No statistically significant difference was found between the PCOS and control groups in terms of age (p=0.916) and body mass index (BMI) (p=0.220). In the macular region, no significant differences were observed between the groups in SCP whole area (p=0.684) and DCP whole area (p=0.428) vessel densities. FAZ areas, which are an indicator of retinal ischemia, were found to be similar in both groups (p=0.438). While no global significant difference was detected in optic disc RPC network measurements (p=0.401), a borderline increase in favor of the PCOS group was observed only in the peripapillary nasal inferior quadrant (p=0.051). No significant difference was found between the groups in terms of mean global RNFL thickness measured by SD-OCT (p=0.538); however, a borderline tendency toward thickening was detected in the nasal RNFL quadrant in the PCOS group (p=0.074). Conclusions: In patients with PCOS, no clinically significant ischemic capillary loss or apoptotic neurodegeneration was detected in the neural or microvascular structures of the retina 77 in the early period. However, the localized, borderline increases observed in the peripapillary and nasal quadrants may reflect the early trophic and neuroprotective effects of androgenic hormones and associated nerve growth factors on ocular neurovascular tissues, which are involved in the pathophysiology of the disease. Considering the progressive nature of the metabolic and inflammatory aspects of the disease, long-term multidisciplinary follow-up of retinal and choroidal structures using non-invasive high-resolution methods such as OCTA is of great importance.