İç Hastalıkları Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran otoimmün tiroid hastalarında hastalık durumunun genel yaşam kalitesive uyku düzenine etkisi
The impact of disease status on general quality of life and sleep patterns in autoimmune thyroid disease patients admitted to the General Internal Medicine Outpatient Clinic
  1. Tez No: 999716
  2. Yazar: HATİCE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Karataş, H. İç Hastalıkları Genel Dahiliye Polikliniğine Başvuran Otoimmün Tiroid Hastalarında Hastalık Durumunun Genel Yaşam Kalitesi ve Uyku Düzenine Etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025.Otoimmün tiroid hastalıkları olan Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı, sistemik etkileri nedeniyle bireylerin yaşam kalitesi ve uyku düzenini olumsuz yönde etkileyebilen endokrin hastalıklardır. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri, Hashimoto veya Graves tanılı, 220 otoimmün tiroid hastasının genel yaşam kalitesi ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hashimoto grubunda 158, Graves grubunda 62 hasta yer almıştır.Çalışmaya dahil edilen hastalarda tiroid hastalığı dışında kronik hastalığı olan bireyler dışlanmış böylece genç ve homojen bir hasta grubu oluşturulmuştur. Hastaların genel yaşam kaliteleri Tiroid Hastalığına Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO), uyku kaliteleri ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların tedavi alma durumlarına göre (ilacı kullanan / kullanmayan) alt gruplar oluşturularak klinik, biyokimyasal ve sosyodemografik verileri karşılaştırılmıştır.Hashimoto grubunda tedavi alan ve almayanlar arasında boy, kilo, tanı sonrası süre ve TRAB düzeyleri bakımından anlamlı farklar saptanmıştır (sırasıyla p=0,042; p=0,027; p=0,003; p=0,048). Graves hastalarında ise tedavi alan grubun TSH düzeyi anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p=0,039). Hashimoto grubundaki bireylerde hem yaşam kalitesi hem de uyku kalitesi alt boyutları, tedavi almayan grupta daha olumsuz saptanmıştır.Uyku kalitesine dair literatürdeki verilerle uyumlu olarak, her iki grup hastada uyku bozukluklarının yüksek oranlarda görüldüğü gözlenmiştir.Sonuç olarak, otoimmün tiroid hastalıklarında tanı sonrası takip ve tedavi durumu yaşam kalitesi ve uyku düzeni üzerinde belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle, erken tanı, düzenli takip ve bireyselleştirilmiş multidisipliner tedavi yöntemlerinin yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Karataş, H. The Effect of Disease Status on Quality of Life and Sleep Patterns in Patients with Autoimmune Thyroid Diseases Admitted to the General Internal Medicine Outpatient Clinic. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2025.Autoimmune thyroid diseases, including Hashimoto's thyroiditis and Graves' disease, are endocrine disorders that can adversely affect individuals' quality of life and sleep patterns due to their systemic manifestations. This study aimed to evaluate the general quality of life and sleep quality of 220 patients aged 18 years and older, diagnosed with Hashimoto's or Graves' disease, who were admitted to the General Internal Medicine Outpatient Clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine. Of these patients, 158 were in the Hashimoto group and 62 were in the Graves group.To obtain a younger and homogeneous study population, individuals with chronic diseases other than thyroid disorders were excluded. Quality of life was assessed using the Thyroid-Specific Patient-Reported Outcome measure (ThyPRO), and sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Clinical, biochemical, and sociodemographic variables were also compared between subgroups based on treatment status (treated vs. untreated).In the Hashimoto group, significant differences were observed between treated and untreated patients in terms of height, weight, duration since diagnosis, and TRAb levels (p = 0.042; p = 0.027; p = 0.003; p = 0.048, respectively). In the Graves group, TSH levels were significantly lower in the treated subgroup (p = 0.039). Among individuals with Hashimoto's disease, both quality-of-life and sleep-quality subdimensions were more adversely affected in the untreated subgroup. Consistent with existing literature on sleep quality, high rates of sleep disturbances were observed in both patient groups.In conclusion, post-diagnosis follow-up and treatment status may play a decisive role in shaping quality of life and sleep patterns in autoimmune thyroid diseases. Therefore, early diagnosis, regular follow-up, and individualized multidisciplinary treatment approaches may offer meaningful improvements in patients' overall quality of life.