Yoğun bakımda vücut banyosu sonrasında hastaların cilt parametrelerinin incelenmesi: Karma yöntem çalışma
Investigation of patients' skin parameters following bed bathing in intensive care units: A mixed-methods study
  1. Tez No: 999726
  2. Yazar: ZUHAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalar; immobilite, hemodinamik instabilite, invaziv girişimler ve çevresel faktörler nedeniyle cilt bütünlüğü açısından yüksek risk altındadır. Günlük hijyen uygulamaları, özellikle vücut banyosu, cilt sağlığının korunmasında önemli bir yer tutmakla birlikte, farklı banyo türlerinin cilt parametreleri üzerindeki etkilerine ilişkin kanıtlar sınırlıdır. Bu araştırma, yoğun bakımda uygulanan farklı banyo türlerinin hastaların cilt parametreleri üzerindeki etkisini incelemek ve hemşirelerin cilt değerlendirme ve bakım uygulamalarına ilişkin deneyimlerini ortaya koymak amacıyla karma yöntem tasarımında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunu, sulandırılmış klorheksidin glukonat ile vücut banyosu uygulanan grup ve bariyer kremli ıslak mendille vücut banyosu uygulanan grup oluşturmuştur. Rutin uygulanan bu iki farklı banyo uygulamasının öncesinde ve sonrasında cilt parametleri karşılaştırılmıştır. Hastaların bireysel ve klinik özellikleri, cilt değerlendirme bulguları, Braden risk skorları ve non-invaziv biyoimpedans yöntemiyle ölçülen cilt nem düzeyleri yedi gün boyunca izlenmiştir. Nitel boyutta ise yoğun bakım hemşireleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Nicel analiz sonucunda gruplar arasında yaş, pretibial ödem ve izolasyon gereksinimi kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Saç bakımına ilişkin ölçümlerde gruplar arasında fark bulunmazken, perine bakımında yedinci gün değerlendirmesinde klorheksidin grubu aleyhine anlamlı farklılık belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca klorheksidin grubunda cilt nem düzeylerinin bazı bölgelerde anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır. Braden risk skorlarında gruplar arasında zamana bağlı anlamlı bir değişim izlenmemiştir. Nitel analiz sonucunda; cilt değerlendirme yaklaşımı, bakım pratikleri, bireyselleştirme, cilt problemleri ve sistem düzeyinde iyileştirme gereksinimi olmak üzere beş ana tema belirlenmiştir. Sonuç olarak, yoğun bakımda banyo uygulamalarının cilt parametreleri üzerindeki etkileri sınırlı olmakla birlikte, kullanılan ürünlerin cilt nemi ve bariyer bütünlüğü açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bulgular, cilt bakımının standart protokoller, objektif ölçüm araçları ve bireyselleştirilmiş hemşirelik yaklaşımlarıyla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Patients hospitalized in intensive care units are at high risk for impaired skin integrity due to immobility, hemodynamic instability, invasive procedures, and environmental factors. Daily hygiene practices, particularly bed bathing, play a crucial role in maintaining skin health; however, evidence regarding the effects of different bathing methods on skin parameters remains limited. This study was conducted using a mixed-methods design to examine the effects of different bathing practices on skin parameters in intensive care patients and to explore nurses' experiences regarding skin assessment and care practices. In the quantitative component, skin parameters were compared between a group receiving routine bathing with diluted chlorhexidine and a group receiving routine bathing using barrier-cream–impregnated disposable wipes. Patients' individual and clinical characteristics, skin assessment findings, Braden risk scores, and skin moisture levels measured using a non-invasive bioimpedance method were monitored over a seven-day period. In the qualitative component, semi-structured interviews were conducted with intensive care nurses and analyzed using thematic analysis. Significant differences were identified between the groups in terms of age, presence of pretibial edema, isolation requirements, and inotropic support (p<0.05). While no significant differences were observed in hair care–related assessments, a significant difference unfavorable to the chlorhexidine group was found in perineal care parameters on the seventh day (p<0.05). Additionally, skin moisture levels were significantly lower in the chlorhexidine group. No significant time-dependent differences were observed between the groups in Braden risk scores. Qualitative analysis revealed five main themes: skin assessment approach, care practices, individualization of care, skin problems, and the need for system-level improvements. In conclusion, although the effects of bathing practices on skin parameters in intensive care patients were limited, the findings highlight the importance of carefully evaluating bathing products with respect to skin moisture and barrier integrity. The results suggest that skin care in intensive care units should be supported by standardized protocols, objective assessment tools, and individualized nursing approaches.