45-59 yaş grubu tütün kullanan bireylerde yapılan motivasyonel görüşmelerin tütün kullanım durumlarına etkisi
The effect of motivational interviews on tobacco use status of tobacco users in the 45-59 age group
  1. Tez No: 999725
  2. Yazar: İBRAHİM YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÜCÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Tütün kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önemli halk sağlığı tehditlerinden biri olarak gösterilmektedir, tüm dünyada önlenebilir morbidite ve mortalitenin başlıca nedenidir. Motivasyonel görüşme, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullanılabilecek bir danışmanlık türüdür. Amaç: Bolu ilinde Mudurnu Aile Sağlığı merkezine başvuran 45-59 yaş grubu tütün kullanan bireylerin tütün kullanım özelliklerinin değerlendirilmesi, sigarayı bırakma isteklerinin incelenmesi ve yapılan motivasyonel görüşme desteğinin sigara bırakma başarısına etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma, tek grupta tekrarlı ölçümlerin yapıldığı yarı deneysel bir tasarım olarak planlanlanmıştır Çalışmanın örneklemini 01.07.25/15.10.25 tarihleri arasında Mudurnu 1 Nolu Aile Sağlığı merkezine başvuran ve günde en az 1 adet sigara kullanan, 45-59 yaş aralığında olan çalışmaya katılmaya gönüllü olan 101 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara ilk görüşme, birinci hafta ve birinci ay görüşmesi olmak üzere 3 farklı oturumdan oluşan motivasyonel görüşme desteği verilmiştir. Katılımcılarının sigarayı bırakmaya hazır olma durumları sorgulanmış sigarayı bırakma isteği veya düşüncesi olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada veri kaynağı olarak sosyodemografik verileri içeren form, sigara kullanım özelliklerini değerlendiren sorular, FNBT ölçeği, sigara bırakma başarısı öngörü ölçeği, sağlık algısı ölçeğinden oluşan anket kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %85,1 erkek, %14,9 kadınlardan oluşmaktaydı. Katılımcıların sigaraya başlama yaş ortalaması 17,50'ydi. Yapılan motivasyonel görüşmeler sigara bırakma isteği/düşüncesi olan katılımcıların FNBT puan ortalamalarının düşmesine, SBBÖÖ ve SAÖ puan ortalamalarının ise artmasına katkı sağlamıştır. Sonuç: Motivasyonel görüşmeler arttıkça günlük sigara kullanımı ortalaması anlamlı şekilde azalmaktadır. Motivasyonel görüşmeler sigara bırakma isteği/düşüncesi olan katılımcılarda daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tobacco use is considered a major public health threat by the World Health Organization and is the leading cause of preventable morbidity and mortality worldwide. Motivational interviewing is a type of counseling that can be used to help people quit smoking. Objective: This study aims to evaluate the tobacco use characteristics of individuals aged 45-59 who applied to the Mudurnu Family Health Center in Bolu province, to examine their desire to quit smoking, and to assess the effect of motivational interviewing support on smoking cessation success. Method: The study was designed as a quasi-experimental study with repeated measures in a single group. The sample consisted of 101 participants aged 45-59 who applied to the Mudurnu No. 1 Family Health Center between July 1, 2025 and October 15, 2025, smoked at least one cigarette per day, and volunteered to participate in the study. Participants received motivational interviewing support consisting of three different sessions: initial interview, first week interview, and first month interview. Participants were divided into two groups based on their readiness to quit smoking: those with a desire or intention to quit and those without. The study used a questionnaire consisting of a form containing sociodemographic data, questions evaluating smoking habits, the FNBT scale, a smoking cessation success prediction scale, and a health perception scale as data sources. Results: 85.1% of participants were male and 14.9% were female. The average age of starting smoking was 17.50. Motivational interviews contributed to a decrease in the average FNBT score and an increase in the average scores of the Smoking Cessation Success Prediction Scale and the Health Perception Scale among participants who had a desire/intention to quit smoking. Conclusion: As motivational interviews increased, the average daily cigarette use decreased significantly. Motivational interviews were more effective in participants who had a desire/intention to quit smoking.