Gulag kamp sisteminde ALJİR: Vatan hainlerinin eşlerinin kampı
ALJIR in the Gulag camp system: The camp for the wives of“traitors to the motherland”
  1. Tez No: 999743
  2. Yazar: MURAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sovyetler Birliği'nin GULAG (Главное Управление Лагерей- Ana Kamp İdaresi) kamp sistemi içerisinde çok bilinmeyen ALJİR (Акмалонский Лагерь Жён Изменников Родины-Akmola Vatan Hainlerinin Eşlerinin Kampı) kampını merkeze alarak, totaliter rejimlerin baskı mekanizmalarının toplumsal ve bireysel düzeydeki etkileri bu kamp üzerinden incelenmektedir. GULAG sistemi genellikle erkek mahkûmlarla özdeşleştirilse de ALJİR kampı, Stalin döneminde“halk düşmanlarının eşleri”olarak tanımlanan suçsuz kadınların ve çocukların tutulduğu, kamp hayatının çok daha az bilinen fakat bir o kadar da dramatik bir yönünü temsil etmektedir. ALJİR kampı bağlamında Sovyet siyasi baskı aygıtlarının kadınlara özgü şiddet ve ayrımcılık politikaları, aile yapısına yönelik tahribatlar ve kampta yaşanan insanlık dışı yaşam koşulları arşiv belgeleri, tanıklıklar ve akademik literatür aracılığıyla ele alınmaktadır. Kadınların kamptaki yaşam mücadeleleri, annelik rollerini sürdürme çabaları ve psikolojik direniş biçimleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. ALJİR'in sadece bir ceza ve çalışma kampı değil, aynı zamanda Sovyet insanını oluşturma ideolojisinin, toplumsal cinsiyet politikalarının bir yansıması olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece GULAG sistemine dair daha bütüncül ve insan merkezli farklı bir bakış açısı geliştirmek ve ALJİR kampını toplumda daha bilinir kılmak amaçlanmıştır. Bu çalışma ile hem tarihsel hafızanın korunması hem de totaliter rejimlerin toplumu biçimlendirme yöntemlerinin anlaşılmasının edebi eserler ve yaşanmış gerçek hikayeler üzerinden aktarılmasını hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
By focusing on the lesser-known ALJIR (Акмолинский Лагерь Жён Изменников Родины – Akmola Camp for the Wives of Traitors to the Motherland) within the GULAG system (Главное Управление Лагерей – Main Camp Administration) of the Soviet Union, this study examines the effects of totalitarian regimes' mechanisms of repression on both social and individual levels. Although the GULAG system is generally associated with male prisoners, the ALJIR camp represents a lesser-known yet deeply tragic aspect of camp life, as it detained innocent women and children labeled as“wives of enemies of the people”during Stalin's era.Within the context of the ALJIR camp, the Soviet political repression apparatus's gender-specific policies of violence and discrimination, the destruction of family structures, and the inhumane living conditions in the camp are analyzed through archival documents, testimonies, and academic literature. The women's struggles for survival, their efforts to maintain their roles as mothers, and their psychological forms of resistance are examined in detail.The study reveals that ALJIR was not merely a penal labor camp, but also a reflection of the Soviet ideology of shaping the“new Soviet person”through gender-based social policies. In doing so, it aims to develop a more comprehensive and human-centered perspective on the GULAG system and to make the ALJIR camp more widely recognized in public consciousness.Through this research, the goal is both to preserve historical memory and to convey, via literary works and real-life stories, how totalitarian regimes sought to reshape society.