Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların Polonya-Rusya ikili ekonomik ilişkileri üzerindeki etkisi
The impact of European Union sanctions against Russia on the Polish-Russian bilateral economic relations
  1. Tez No: 999775
  2. Yazar: BIIARA ZHEENALIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettikten sonra Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştır. 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından yaptırımların sayısı daha da artmıştır ve özellikle enerji, finans, teknoloji ve sanayi gibi kritik sektörleri kapsamıştır. AB'nin amacı, Rus ekonomisini zayıflatarak savaş kapasitesini sınırlamak olsa da, bu yaptırımlar yalnızca Rusya'yı değil, AB üye ülkelerini de ekonomik olarak etkilemiştir. Bu çalışma, yaptırımların Polonya ekonomisi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Polonya, Rusya ile olan ticari ilişkileri ve coğrafi konumu nedeniyle yaptırımlardan önemli ölçüde etkilenmiştir. Özellikle ticaret akışında bozulmalar, enerji arz güvenliği sorunları, sanayi sektöründeki dalgalanmalar ve enflasyonist baskılarla karşı karşıya kalmıştır. Araştırmada, doküman analizi ve karşılaştırmalı analiz yöntemiyle, yaptırımlar öncesi ve sonrası dönemde Polonya'nın ekonomik göstergeleri değerlendirilmektedir, hükümetin aldığı önlemler ve bu önlemlerin etkinliği analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In 2014, after Russia annexed Crimea, the European Union imposed economic sanctions against Russia. In 2022, after Russia's aggression against Ukraine, the number of sanctions increased further, particularly in critical sectors such as energy, finance, technology and industry. Although the EU's aim was to weaken the Russian economy and limit its war capacity, these sanctions have had an economic impact not only on Russia but also on EU member states. This study examines the impact of the sanctions on the Polish economy. Poland has been significantly affected by the sanctions due to its trade relations with Russia and its geographical location. In particular, it has faced disruptions in trade flows, energy supply security problems, fluctuations in the industrial sector and inflationary pressures. Using document analysis and comparative analysis, the study evaluates Poland's economic indicators before and after the sanctions, analyzes the measures taken by the government and the effectiveness of these measures.