Karbazol grubu içeren tiyosemikarbazon türevlerinin sensör özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sensor properties of thiosemicarbazone derivatives containing carbazole group
  1. Tez No: 999776
  2. Yazar: SULTAN KAPDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAREN SUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Tiyosemikarbazonlar, Schiff bazlarının önemli bir sınıfı olarak literatürde çok sayıda sensör çalışmasında yer almıştır. Ayrıca, bu bileşiklerin floresan etkinliğinin, karbazol ve tiyofen gibi çeşitli gruplarla fonksiyonlandırılarak artırılabildiği de rapor edilmiştir. Hipoklorit, önemli bir reaktif oksijen türü (ROS) olup, bağışıklık sistemi üzerinde inflamasyon, patojenlere karşı direnç ve apoptozun düzenlenmesi gibi hayati roller üstlenmektedir. Bununla birlikte, anormal seviyelerde hipoklorit varlığı, hücresel mtDNA'ya zarar vererek çeşitli nörodejeneratif hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bu bağlamda, hipokloritin tespiti için yüksek hassasiyetli analitik yöntemlerin geliştirilmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda, bu tez kapsamında, 5-(9-fenil-9H-karbazol-3-il)tiyofen-2-karbaldehit bileşiği sentezlenip, kükürt (S) ve azot (N) atomlarında farklı substituentler içeren tiyosemikarbazon türevleri elde edildi. Elde edilen tüm bileşikler spektroskopik yöntemler (UV-Vis, FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR) kullanılarak detaylı bir şekilde karakterize edildi ve bu yeni bileşiklerin, hipoklorit anyonuna karşı seçici floresan sensör özellikleri test edildi.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones, as an important class of schiff bases, have been widely studied in sensor research. Moreover, it has been reported that the fluorescence activity of these compounds can be enhanced by functionalizing them with various groups, such as carbazole and thiophene. Hypochlorite, a significant reactive oxygen species (ROS), plays vital roles in the immune system, including the regulation of inflammation, resistance to pathogens, and apoptosis. However, abnormal levels of hypochlorite can damage cellular mtDNA, contributing to the development of various neurodegenerative diseases. In this context, the development of highly sensitive analytical methods for the detection of hypochlorite is of critical importance. Accordingly, as part of this thesis, the compound 5-(9-phenyl-9H-carbazol-3-yl)thiophene-2-carbaldehyde and thiosemicarbazone derivatives with different substituents on sulfur (S) and nitrogen (N) atoms were successfully synthesized within the scope of this thesis. All synthesized compounds were characterized thoroughly characterized using spectroscopic methods (UV-Vis, FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR). These novel compounds were tested to exhibit selective fluorescent sensor properties toward the hypochlorite anion.