Din eğitiminde yapay zekâ kullanımı: İmkânı, koşulları, fırsatları ve kısıtları üzerine bir araştırma
The use of artificial intelligence in religious education: An investigation into its possibility, conditions, opportunities and constraints
  1. Tez No: 999788
  2. Yazar: TUBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Genel olarak eğitimin, özel de ise din eğitiminin yapay zekâ uygulamalarına kayıtsız kalması düşünülemez. Bu çalışmanın temel amaçları din eğitimi alanında yapay zekâ kullanımının imkanı ve koşulları, fırsatları ve kısıtlılıkların neler olabileceğini araştırmaktır. Aynı zamanda YZ teknolojilerinin din eğitimi alanına etkilerini çok yönlü olarak incelemek; bu teknolojilerin pedagojik süreçlerde nasıl kullanılabileceğini, bilişsel, duyuşsal ve devinişsel hedefleri ne ölçüde gerçekleştirebileceği, din eğitimi açısından ne tür yeniliklere ve sorunlara yol açabileceğini ortaya koymaktır. Araştırma da nitel araştırma yöntemi esas alınmıştır. Bu sebeple araştırma boyunca ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar, yüksek lisans ve doktora tezleri, makaleler, kitaplar, ansiklopedi maddeleri ve dijital kaynaklar incelenerek veri analizleri yapılmıştır. Araştırma bulguları, yapay zekâ teknolojisinin iki tarafı keskin bir bıçak niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle teknolojinin doğru bağlamda ve ölçülü biçimde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Böyle bir kullanım, öğrencilerin hem teknolojiyi bütünüyle reddetmeden çağın gerekliliklerini yakalamasına ve bu imkânları daha olumlu yönde geliştirmesine hem de tamamen teknolojiye bağımlı hâle gelmeden kendi bireysel becerilerini güçlendirmesine imkân tanımaktadır. Dolayısıyla dengeli, bilinçli ve doğru bir şekilde yapay zekâ kullanımı, eğitim sürecinde sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In general, it is inconceivable for education—and religious education in particular—to remain indifferent to artificial intelligence applications. The primary aims of this study are to investigate the possibilities, conditions, opportunities, and limitations of using artificial intelligence in the field of religious education. Additionally, the study seeks to examine the multifaceted impacts of AI technologies on religious education; to explore how these technologies can be integrated into pedagogical processes; to what extent they can support cognitive, affective, and psychomotor objectives; and what kinds of innovations and challenges they may introduce within the context of religious education. A qualitative research method was adopted for this study. Accordingly, national and international academic works, master's and doctoral theses, articles, books, encyclopedic entries, and digital resources were examined throughout the research, and data analyses were conducted based on these sources. The findings of the study reveal that artificial intelligence technology possesses a double-edged nature. Therefore, its use in appropriate contexts and in a measured manner is of great importance. Such balanced utilization enables students to keep pace with contemporary requirements and benefit from technological advancements without completely rejecting technology, while also preventing them from becoming overly dependent on it and allowing them to strengthen their individual skills. Consequently, conscious, balanced, and well-guided use of artificial intelligence emerges as a sustainable and healthy approach within the educational process.