Yapay zekâ destekli etkinliklerin kültürlerarası farkındalık, Fransızca yazma becerisi ve akademik başarıya etkisi
The impact of artificial intelligence-supported activities on intercultural awareness, French writing skills and academic achievement
- Tez No: 938655
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Hayatın her alanında etkisi önemli bir biçimde hissedilen teknolojinin yabancı dil öğretimi/öğrenimi alanına yansımaları da tarih boyunca görülmüştür. Farklı kültürleri bir araya getirme potansiyeli taşıyan teknolojinin günümüzdeki yabancı dil eğitimine yansıması yapay zekâ dil işleme araçlarının yabancı dil öğretiminde kullanılma potansiyelinin varlığı ile gün geçtikçe daha çok belirginleşmektedir. Yazılı iletişim kurmak amacıyla kullanılabilen yapay zekâ araçları, yabancı dilde yazma becerisinin gelişimine ve devasa bilgi ağıyla kültürlerlerarası farkındalık edinimine katkıda bulunarak öğrenenlerin akademik başarılarında kilit bir rol oynayabilir. Ancak her teknolojinin olumlu ve olumsuz getirilerinin olduğu göz önüne alınarak eğitimdeki yansımalarının belirlenmesi ve verimli olarak kullanılabilirliğinin irdelenmesi daha etkin bir yabancı dil öğrenim süreci elde etmek için önemli ve gereklidir. Yabancı dil öğrenme sürecine giren öğrenen günümüzde küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin de bir sonucu olarak artık sadece dilbilgisi kurallarıyla değil kültürel normlarla da karşılaşarak o dili öğrenmek, özümsemek ve iletişim kurmak amacıyla kullanmak durumundadır. Bu nedenle bu çalışma, yabancı dil Fransızca bağlamında, yapay zekâ destekli etkinliklerin yabancı dil olarak Fransızca öğrenen hazırlık sınıfı öğrencilerinin kültürlerarası farkındalık düzeyleri, yazma becerileri ve akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışması 7 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, araştırmanın amacı ve alt problemleri, önemi, sayıltılar ve sınırlılıklar verilirken ikinci bölümde alanyazına dayalı kuramsal bir çerçeve çizilmiştir. Çalışmaın üçüncü bölümünde yurt içi ve yurt dışı yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde araştırmanın yöntemi, veri toplama araçları, uygulama süreçleri ile verilerin analizi ve verilerin toplanması açıklanmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde yapılan analizler sonucu elde edilen araştırma bulguları verilirken, altıncı bölümde elde edilen bulgulara dayalı olarak tartışma ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümü olan yedinci bölümde ise elde edilen sonuçlar verilerek uygulama ve araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışmada, kültürlerarası farkındalığın gelişimini ölçmek ve yapay zekâ destekli öğrenme ortamlarının başarıya etkisini belirlemek amacıyla nicel araştırma modeline başvurulmuş ve ön test-son test uygulamalı yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ankara'da bir devlet üniversitesinde 2023-2024 Fransızca hazırlık sınıflarında öğrenim gören katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu yapay zekâ destekli etkinliklerle desteklenen kültürel konularda öğrenim alırken, kontrol grubu geleneksel yöntemlerle aynı konularda öğrenim sürecini sürdürmüştür. Yapay zekâ aracı olarak ChatGPT kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından Yabancı Dil Öğretiminde Kültürlerarası Farkındalık Değerlendirme Ölçeği (YDÖ-KFDÖ) ve kültürel konularla ilgili başarı testi geliştirilerek uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ölçek ve başarı testi sonuçları istatistiksel analizlere tabii tutulmuştur. Ayrıca, geliştirilen Kişisel Bilgi Formu soruları aracılığıyla bireysel değişkenler (cinsiyet, yaşanılan yer, anne-baba eğitim durumu, yurt dışı deneyimi, sosyal medya araçları kullanımı, kitle iletişim araçları kullanımı vb.) analiz edilerek tüm katılımcıların kültürlerarası farkındalık düzeyleri söz konusu değişkenlere göre incelenmiştir. Ayrıca, yabancı dil Fransızca yazma becerilerinin ne yönde ve nasıl değiştiğini değerlendirmek amacıyla 7 hafta boyunca ChatGPT kullanılarak yapay zekâ destekli yazma dersleri uygulanmış ve öğrencilerin yazılı üretimleri her hafta DELF (Diplôme d'Études en Langue Française) ölçütlerinden yola çıkılarak hazırlanan yazma becerisi değerlendirme ölçütlerine göre puanlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programında istatistiksel analiz yöntemleriyle incelenerek karşılaştırılmıştır. Bulgular, yapay zekâ destekli etkinliklerin öğrencilerin kültürlerarası farkındalıklarını ve yazma becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, akademik başarıları üzerinde olumlu bir etki sağladığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, yabancı dil eğitiminde yapay zekâ araçlarının etkili bir öğrenme aracı olarak sınıf içerisinde kontrollü biçimde öğretmen rehberliğinde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The reflections of technology, which has an impact on the foreign language teaching/learning process in all areas of society, have been seen throughout history. The reflection of technology, which has the potential to bring different cultures together, on today's foreign language education is becoming more and more evident with the existence of the potential of using artificial intelligence language processing tools in foreign language teaching. Artificial intelligence tools, which can be used for written communication, can play a key role in the academic success of learners by contributing to the development of writing skills in foreign languages and the acquisition of intercultural awareness with a huge information network. However, considering that every technology has positive and negative benefits, it is important and necessary to determine its reflections in education and to examine its efficient use in order to achieve a more effective foreign language learning process. As a result of globalization and technological developments, the learner who enters the process of learning a foreign language today has to learn, assimilate and use that language to communicate by encountering not only grammar rules but also cultural norms. Therefore, this study aims to examine the effect of artificial intelligence-supported activities on the intercultural awareness levels, writing skills and academic achievement of prep class students learning French as a foreign language in the context of French as a foreign language. This thesis consists of seven chapters. In the first part of the study, the problem statement, the purpose of the research, sub-problems, importance, assumptions and limitations are given, while the theoretical framework based on the literature is drawn in the second part. In the third part of the study, domestic and foreign studies were examined. In the fourth part of the study, the research method, data collection tools, application processes, data analysis and data collection are explained. In the fifth part of the study, the research findings are presented, and in the sixth part, discussions and interpretations based on the findings are given. In the seventh section, which is the last part of the study, the results obtained are presented and recommendations for practice and research are presented. In the study, in order to measure the development of intercultural awareness and to determine the effect of artificial intelligence supported learning environments on achievement, a quantitative research model was applied and a quasi-experimental design with pretest-posttest application was used. The participants studying in the 2023-2024 French preparatory classes at a state university in Ankara were divided into two groups as experimental and control groups. While the experimental group studied cultural subjects supported by artificial intelligence supported activities, the control group continued the learning process in the same subjects with traditional methods. ChatGPT was used as an artificial intelligence tool. Within the scope of the study, the researcher developed and administered the Intercultural Awareness Assessment Scale in Foreign Language Teaching (ICA-AFAS) and the achievement test related to cultural issues. The scale and achievement test results of the experimental and control groups were subjected to statistical analysis. In addition, individual variables (gender, place of residence, parental education level, experience abroad, use of social media tools, use of mass media, etc.) were analyzed through the questions of the personal information form developed and the intercultural awareness levels of all participants were examined according to these variables. In this study, in order to evaluate how and in what direction their foreign language French writing skills changed, artificial intelligence-supported writing lessons were implemented using ChatGPT for 7 weeks and students' written productions were scored every week according to the writing skill evaluation criteria prepared based on the DELF (Diplôme d'Études en Langue Française) criteria. The data obtained were analyzed and compared with statistical analysis methods in SPSS 23 package program. The findings showed that AI-supported activities significantly improved students' intercultural awareness and writing skills. In addition, it was determined that it had a positive effect on their academic achievement. The results of the study reveal that artificial intelligence tools can be used as an effective learning tool in foreign language education under teacher guidance in a controlled manner in the classroom.