Anatalya ilinde seracılık
Greenhousing in Antalya
  1. Tez No: 99979
  2. Yazar: CANAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EJDER KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmada Antalya'da sera alanları, üretimdeki gelişmeler ve Antalya ilindeki ilçelerin seracılıktaki durumu ele alınmıştır. İklim ve çevre koşullarının sağladığı avantajlar nedeniyle Antalya ülkemizin en önemli seracılık bölgesi konumundadır. Türkiye'de sera alanı ve üretimi bakımında birinci sıradadır. Antalya'da Serik, Alanya, Gazipaşa, Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş önemli sera merkezleridir. 1975 yılında 23000 dekar olan Antalya sera alanı 1980'de 31000 dekara, 1985 'te 41336 dekara, 1990'da 51194 dekara, 1995'te 104468 ve 1999'da ise 119410 dekara ulaşmıştır. Bu gün Türkiye'de 488495 dekar sera alanı mevcut olup Antalya ilindeki sera alanı bunun % 24'ü oluşturmaktadır. Sera alanlarında olduğu gibi sera üretiminde geçmişten günümüze artmış olup 1999 yılı verilerine göre Türkiye'de 3465140 ton sera ürünü elde edilmiştir. Bu üretimin 1640439 tonu yani % 47'si Antalya ilinden sağlanmıştır. Antalya ilinde seralarda üretilen en önemli ürünler domates, hıyar, biber, patlıcan, taze fasulye, kavundur. Bunun yanında çilek, kesme çiçek, muz, karpuz, kabak üretiminde yapılmaktadır. Burada üretilen ürünlerin çoğu bölge dışına yani diğer bölgelerimize ve yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu da bölge ekonomisine büyük bir yarar sağlamaktadır. Bir sera yerinin seçiminde tüm doğal, beşeri ve ekonomik faktörleri göz önüne alınarak sera yerinin tanımı şöyle yapılabilir: sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında yüksek ışık yoğunluğuna sahip, kışı ılıman, iyi ulaşım olanakları, Pazar istekleri olan, ucuz yakıtı veya doğal bir ısıtma kaynağı, devamlı elektriği, iyi nitelikli sulama suyu ve toprağı bulunan, nitelikli işçinin bulunabildiği yerler çok uygun sera alanlarıdır. Bu özelliklerin çoğu Antalya ilinde bulunduğu için bu gün Antalya seracılıkta Türkiye'de birinci sıradadır. Gelecek yıllarda da bir takım eksiklikler giderilerek verim ve üretim de daha da arttırılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research; protected cultivation regions in Antalya, the developments in its production and the position of towns in Antalya in protected cultivation are studied. With the advantages provided by its climate and environmental facilities, Antalya is the most important region in our country for protected cultivation. It's in the first place according to the protected cultivation regions and production rates. The most importent protected cultivation centers in Antalya are Serik, Alanya, Gazipaşa, Kemer, Kumluca, Finike, Demre and Kaş. Antalya's protected cultivation regions which were 23000 decars in 1975, have reached upto31000 decars in 1980; 41336 decars in 1985; 51194 decars in 1990, 104468 decars in 1995 and 119410 decars in 1999. Today, Turkey has 488495 decars of protected cultivation region and Antalya forms 24% of this. Like the increase in the number of regions, the production has also increased. According to the production data of 1999, 3465140 products have been produced. 47% of this production has been made in Antalya. The most importent products which are produced in Antalya are tomato, cucumber, pepper, obergine (egg plant), fresh beans and sweet melon. There is also the production of strawberry, flowers, banana, water melon and cabbage. Most of the products are imported or exported. This provides a great profit for the national economy. When choosing the right place for protected cultivation; a good definition can be made as follows: the places which get light in autumn, winter and spring seasons and warm winter situations; transportation facilities, market expectations, cheap gas or natural heating system, continuous electricity, watering facilities and qualified workers. Since Antalya has all those qualifications, it is in the first place in protected cultivation in Turkey. By maintaining more facilities the production will be increased in the following years.