Farklılıklara saygı değerinin sosyal bilgiler eğitimine yansıması: 2023 ve 2024 öğretim programları ile ortaokul ders kitaplarının incelenmesi
Reflections of the value of respect for differences in social studies education: An analysis of the 2023 and 2024 curricula and secondary school textbooks
  1. Tez No: 999796
  2. Yazar: TAYYİBE NUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN BURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklılıklara saygı değeri bağlamında ortaokul Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan metin, görsel, değerlendirme soruları ve etkinlikler ile 2023 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanım ve açıklamaları ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'ndaki öğrenme çıktıları ve süreç bileşenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmış ve dokümanlar tümdengelimci bakış açısıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, 2023 ve 2024 programları ile ortaokul ders kitaplarında farklılıklara saygı değerine yer verildiği; ancak bu değerin 5. ve 6. sınıf ders kitaplarında ayrımcılık, önyargı ve kalıp yargılarla sınırlı düzeyde ilişkilendirildiği görülmüştür. Ayrıca 5. ve 6. sınıf ders kitaplarında bu değer ağırlıklı olarak Birlikte Yaşamak, Ortak Mirasımız ve Yaşayan Demokrasimiz öğrenme alanlarında yer alırken; 7. sınıf ders kitabında Osmanlı Devleti ve Kültür, Demokrasi ve Vatandaşlık ile Türkiye ve Dünya ünitelerinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the texts, visuals, assessment questions, and activities in middle school Social Studies textbooks, as well as the learning outcomes and explanations in the 2023 Social Studies Curriculum and the learning outcomes and process components in the 2024 Turkish Century Education Model Social Studies Curriculum, within the context of the value of respect for differences. The research employed a document analysis method, and the documents were analyzed from a deductive perspective. As a result, it was observed that while the value of respect for differences is included in both the 2023 and 2024 curricula and middle school textbooks, this value is only limitedly associated with discrimination, prejudice, and stereotypes in 5th and 6th grade textbooks. Furthermore, in 5th and 6th grade textbooks, this value is predominantly found in the learning areas of Living Together, Our Common Heritage, and Our Living Democracy; while in the 7th grade textbook, it is included in the units on the Ottoman State and Culture, Democracy and Citizenship, and Turkey and the World.