Yakın ilişki kuran ve kurmayan üniversite öğrencilerinin çeşitli sosyal psikolojik etkenler yönünden karşılaştırılması
The Comparision of university students without a close relationship according to various social psychological effects
- Tez No: 99981
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bağlanma kuramı yetişkinlikte romantik ilişkileri açıklamada etkili kuramlardan biridir. Bowlby'nin bağlanma kuramı, erken dönemlerde birincil bakıcılarla gelişen bağlanma biçiminin ve benlik-başkalanna yönelik zihinsel temsillerin, yetişkinlikteki romantik ilişkileri şekillendirdiğini öngörmektedir. Bağlanma kuramına göre bağlanma stilleri, yakın ilişkilerde bireylerin davranışlarında, ilişkilerinden doyum almalarında, ilişkilerde yaşanılan sorunlardan etkilenmelerinde ve bu sorunlarla başa çıkmalarında etkilidir. Bu araştırmada ailesinin yanında yaşayan ve yaşamayan kız ve erkek üniversite öğrencilerden yakın ilişki kuran ve kurmayanlar, bağlanma stilleri, yalnızlık, benlik saygısı, stres belirtileri ve stresle başa çıkma tarzları açısından karşılaştınlmıştır. Farklı bağlanma stillerinin benlik saygısı, stres, yalnızlık, stresle başa çıkma tarzları üzerinde farklı etkileri olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 400 üniversite öğrencisi (200=kız, 200=erkek) katılmıştır. Ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkiler Yaşantılar Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi, UÇLA Yalnızlık Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Stres Belirti Listesi ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanılmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucunda yakın ilişkisi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin, korkulu bağlanma stiliyle bağlı olmalarında farklılık gösterdikleri bulunmuştur. Diğer bağlanma stilleri yönünden gruplar arası fark 144bulunmamıştır. Yakın ilişkisi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve stres belirtisi göstermeleri yönünden de fark bulunmamıştır. Bu bulgular, üniversite öğrencilerinin ikili ilişkileri olmasına ilişkin öncelikli beklentilerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Romantik beraberliği olmayan öğrencilerin, duygusal yalnızlığı daha fazla hissettikleri bulunmuştur. Stresle başa çıkma tarzları açısından sadece iyimser tarzla başa çıkma yönünden yakın ilişkisi olan ve olmayan gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ailesi ile beraber yaşayan ve yaşamayan öğrencilerin kendine güvensiz yaklaşımı kullanmaları açısından farklılık gösterdikleri bulunmuştur. Ailesinin yanında yaşamayan kız öğrencilerin en fazla sosyal destek alan grup olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada toplumsal cinsiyetin, bağlanma stilleri, yalnızlık, stres belirtisi göstermeleri, ve stresle başa çıkma tarzları üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Bu bulgulara göre, erkekler kızlara oranla daha fazla ilişkilerine güvenli bağlanma stili ile bağlandıkları ve daha az stres belirtisi gösterdikleri ve daha yapıcı stresle başa çıkma tarzlarını tercih ettikleri görülmektedir. Romantik ilişkilere güvenli ve güvensiz bağlanmanın benlik saygısı, stres düzeyi ve stresle başa çıkma tarzları üzerinde yordayıcı olduğu bulunmuştur. Güvenli bağlı bireylerin güvensiz bağlı bireylere kıyasla yüksek benlik saygısına sahip oldukları, daha düşük stres belirtisi gösterdikleri ve daha yapıcı stresle başa çıkma tarzlarını tercih ettikleri bulunmuştur. Bu çalışmada araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen bulgular, daha önce yapılan çalışmalar ve kuram dikkate alınarak tartışılmıştır. 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY Attachment theory is one of the important theories to explain romantic relationships between adults. Bowlby's attachment theory claims that the attachment style that develops between the primary caregiver and the infant defines self-others mental representation and romantic relationships in adulthood. According to the attachment theory, attachment styles influence the attitude of an adult in close relationships, his or her happiness in a relationship, the kinds of problems arising from the relationship and his or her coping with those problems. This research targeted the male and female university students who live with or away from their families and compared those who have close relationship with those who do not as well as their attachment styles, loneliness feelings, self esteem, stress signs and their coping methods. The research looks into the question whether attachment styles have different impact on self-esteem, stress, loneliness, and coping styles. A total of 200 male and 200 female university students participated in the study. The scales used are Demographic Information Form, Close Relationship Inventory, Relationships Scales Questionnaire, UCLA Loneliness Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Stress, Self-Assessment Checklist and Coping Styles Scales. The findings show that the university students with or without a close relationship differentiate significantly in fearful attachment style according to the statistical analysis. No significant difference was found among the groups with other 146attachment styles. There was no significant difference in self-esteem and stress signs among university students between those who are involved in relationship or not. These findings can be interpreted as that they do not have high expectations of their relationships. As for the copping styles, only significant difference between those groups who are with or without relationship is in optimistic style. One of the findings is that those students who live with or away from their families differentiated in self- confidence. The female students who live away from their families came out be the group that receives highest social support. This study shows that social gender has a significant impact on attachment styles, loneliness, stress signs, and coping methods. Accordingly, males student have more confident attachment styles with less stress sign and more constructive coping methods compared to female students. The findings also show that in romantic relationships, confident and unconfident attachment style have an impact on self-esteem, level of stress and coping methods. Individuals with confident attachments have higher self-esteem, show less stress sign, prefer constructive coping styles compared to those individuals with unconfident attachment The findings in the study have been discussed within the framework of earlier studies and theories as deemed appropriate with the objectives of the study. 147