Paralimpik sporcuların spora ilk adımları: Karşılaşılan uluslararası, psikolojik ve sosyal zorluklar
Paralympic athletes' first steps into sport: International, psychological and social challenges encountered
- Tez No: 999818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, paralimpik sporcuların spora katılım sürecinde karşılaştıkları yapısal, sosyal, psikolojik ve organizasyonel engelleri derinlemesine inceleyerek, bu engellerle başa çıkma yöntemlerini ve destek mekanizmalarının etkinliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, paralimpik sporcuların spora başlama süreçlerindeki deneyimlerine odaklanmak amacıyla fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenen, farklı spor branşlarında aktif ve çeşitli engel gruplarını temsil eden 12 paralimpik sporcu oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA nitel veri analizi programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sporcuların antrenman tesislerinin yetersizliği ve yüksek ekipman maliyetleri gibi yapısal engellerin yanı sıra; sporun rehabilitasyon aracı olarak görülmesi gibi toplumsal algı sorunları ve erişilebilirlik sıkıntıları gibi organizasyonel zorluklarla karşılaştıklarını göstermektedir. Psikolojik açıdan ise rekabet baskısı, özsaygı eksikliği ve sosyal izolasyon riskinin öne çıktığı, ancak aile ve antrenör desteğinin bu engellerin aşılmasında kritik rol oynadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, engelli sporlarının gelişimi için yalnızca bireysel çabaların yeterli olmadığı; kurumsal, toplumsal ve politik desteklerin zorunlu olduğu ortaya konmuş, bu kapsamda devlet destekli projeler, farkındalık kampanyaları ve eğitim müfredatı entegrasyonu gibi çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışma, paralimpik sporcuların toplumsal görünürlüğünün artırılmasına ve engelli spor politikalarının geliştirilmesine yönelik somut veriler sunması bakımından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine the structural, social, psychological, and organizational barriers encountered by Paralympic athletes during their sports participation process and to reveal the methods for coping with these barriers as well as the effectiveness of support mechanisms. Adopting a qualitative research method, the study employed a phenomenological approach to focus on the experiences of Paralympic athletes during their initiation into sports. The study group consists of 12 Paralympic athletes who are active in various sports branches and represent different disability groups, determined through the maximum variation sampling method. Data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher and analyzed via content analysis using the MAXQDA qualitative data analysis software. The findings indicate that athletes face structural barriers such as the inadequacy of training facilities and high equipment costs, as well as societal perception issues such as viewing sports merely as a rehabilitation tool and organizational challenges like accessibility problems. Psychologically, competitive pressure, lack of self-esteem, and the risk of social isolation were found to be prominent; however, family and coach support played a critical role in overcoming these obstacles. In conclusion, it was revealed that individual efforts alone are insufficient for the development of disability sports, and institutional, social, and political support is mandatory. In this context, solution proposals such as state-supported projects, awareness campaigns, and integration into the educational curriculum have been developed. The study contributes to the literature by providing concrete data aimed at increasing the social visibility of Paralympic athletes and developing policies for disability sports.