Bilim ve toplum faaliyetlerinde belediyelerin rolü: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of municipalities in science and society activities: The case of Gaziantep Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 999890
  2. Yazar: ÖMER KÖKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDA KIZILBOĞA ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Siyasal Bilimler, Communication Sciences, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, belediyelerin bilim-toplum ilişkisindeki stratejik rolünü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi örneği üzerinden ele almaktadır. Araştırma; mülakat, doküman analizi ve ziyaretçi verilerini harmanlayarak, belediyelerin bilimsel çalışmaları topluma ulaştıran önemli yapılara dönüşümünü ortaya koymaktadır. Bilim Merkezinde görev yapan 15 uzman ve yöneticiyle yapılan görüşmeler üzerinden şekillenen, belediyelerin bilim iletişimini asli bir kamu politikası haline getirdiğini gösterme eğilimdedir. Saha bulguları, belediyenin yerel inovasyon ekosisteminde“kurucu aktör”rolü üstlendiğini ve bilim merkezinin bilginin kamusallaşmasında kritik bir arayüz işlevi gördüğünü ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the strategic influence of local governments on the relationship between science and society, focusing specifically on the Gaziantep Metropolitan Municipality and the Müzeyyen Erkul Gaziantep Science Center. By weaving together expert interviews, document analysis, and visitor data, the study highlights how municipalities have evolved into pivotal institutions that bridge the gap between scientific knowledge and the public. Drawing on insights from 15 specialists and administrators at the Science Center, the findings reflect a growing trend where local authorities treat science communication as a fundamental pillar of public policy. Field evidence indicates that the municipality has taken on the role of a“founding actor”within the local innovation ecosystem, with the science center serving as a vital interface for making science accessible to the masses.