Gebelerde doğuma hazırlık eğitiminin doğum korkusu ile tercihleri ve travmatik doğum algısına etkisi
The effect of childbirth preparation education on fear of childbirth, preferences, and perception of traumatic birth in pregnant women
  1. Tez No: 999893
  2. Yazar: HEDİYE KALIPCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma; gebelerde doğuma hazırlık eğitiminin doğum korkusu ile tercihleri ve travmatik doğum algısına etkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel tipteki çalışma; Ağustos 2024- Ağustos 2025 tarihleri arasında Balıkesir Karesi Belediyesi tarafından yapılan anneliğe hazırlık eğitimlerine başvuran gebeler ile yürütülmüştür. Araştırma örnekleminin büyüklüğü ve güç değerinin hesaplanmasında G*Power version 3.1.9.7 programı kullanılmıştır. Araştırma, kontrol grubu 63, eğitim verilen grup 63 olmak üzere 126 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi A Versiyonu Ölçeği, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız t testi, iki bağımlı grup karşılaştırılmasında ise bağımlı t testi uygulanmıştır. İki bağımlı kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için McNemar Bowker Testi kullanılmıştır. Grupların başlangıçta homojenliğini test etmek amacıyla sosyodemografik ve obstetrik değişkenler açısından Ki-kare analizi uygulanmıştır. İkiden fazla grup karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Çok değişkenli değişkenleri değerlendirmek amacıyla korelasyonve regresyon analizi yapılmıştır. Gebelerin grupları ile gebelik haftası ve doğum öncesi bakım alma durumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p<0,05). Çalışmamızda eğitim verilen grubunun eğitim öncesi ve eğitim sonrası Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi A Versiyonu Ölçeğipuanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p<0.05).Katılımcıların eğitim öncesi Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi A Versiyonu Ölçeği puanlarının, eğitim sonrası puanlarından daha fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda eğitim verilen grubunun eğitim öncesi ve eğitim sonrası Travmatik doğum algısı ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p<0.05).Gebelerin eğitim öncesi Travmatik Doğum Algısı Ölçeği puanlarının, eğitim sonrası puanlarından daha fazla olduğu belirlenmiştir. Eğitim verilen gebelerde planlanan doğum şeklinin eğitim öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (χ² = 7,000; p = 0,030). Eğitim öncesi kararsız olan gebelerin %15,2'sinin eğitim sonrasında belirli bir doğum şekline yöneldiği ve bu grubun ağırlıklı olarak vajinal doğum tercihi gösterdiği tespit edilmiştir.Bu bulgular doğuma hazırlık eğitiminin doğum korkusu ile tercihleri ve travmatik doğum algısı üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Kadınlar gebelik ve lohusalık dönemlerinde ebeler tarafından düzenli takip edilmeli, doğum korkusu ve travmatik doğum algısına sahip olanlar tespit edilmelidir. Doğuma hazırlık eğitim programlarında doğumu kolaylaştıran ve doğum korkusunu azaltacak müdahalelere yer verilmelidir. Doğuma hazırlık eğitimi ve danışmanlığı verebilecek şekilde tüm ebelere hizmet içi eğitimlerin verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of childbirth preparation education on fear of childbirth, preferences, and perception of traumatic birth among pregnant women. The semi-experimental study was conducted with pregnant women who applied for maternity preparation training organized by the Balıkesir Karesi Municipality between August 2024 and August 2025. The G*Power version 3.1.9.7 program was used to calculate the sample size and power value of the research. The study was completed with 126 pregnant women, 63 in the control group and 63 in the training group. Research data were collected face-to-face using the Personal Information Form, the Wijma Childbirth Expectancy/Experience Scale Version A, and the Traumatic Birth Perception Scale. For comparing quantitative data in normally distributed data, an independent t-test was used to test the difference between two independent groups, and a dependent t-test was used to compare two dependent groups. The McNemar-Bowker Test was used to test the relationship between two dependent categorical variables. Chi-square analysis was applied to test the initial homogeneity of the groups in terms of sociodemographic and obstetric variables. The one-way analysis of variance test was used to compare more than two groups. Correlation and regression analysis were performed to evaluate multivariate variables. A significant relationship was found between the groups of pregnant women and the gestational week and the status of receiving prenatal care (p<0.05). In our study, a statistically significant difference was observed between the Wijma Childbirth Expectation/Experience A Version Scale scores of the group that received training before and after the training (p<0.05). It was determined that the participants' Wijma Childbirth Expectation/Experience A Version Scale scores before the training were higher than their scores after the training. In our study, a statistically significant difference was observed between the pre-training and post-training scores of the Traumatic Birth Perception Scale in the group that received training (p<0.05). It was determined that the pre-education scores on the Traumatic Birth Perception Scale were higher than the post-education scores. A statistically significant difference was found between the planned mode of delivery before and after education in pregnant women who received education (χ² = 7.000; p = 0.030). It was found that 15.2% of pregnant women who were undecided before the education opted for a specific mode of delivery after the education, and this group predominantly preferred vaginal delivery. These findings reveal that childbirth preparation education has an effect on fear of childbirth, preferences, and perception of traumatic birth. Women should be regularly monitored by midwives during pregnancy and the postpartum period, and those with fear of childbirth and traumatic birth perceptions should be identified. Childbirth preparation education programs should include interventions that facilitate childbirth and reduce fear of childbirth. It is recommended that all midwives receive in-service training to enable them to provide childbirth preparation education and counseling.