Ticari sivil havacılık sektöründe turn-around sürecini etkileyen faktörlerin analizi: Bir havalimanı örneklemi
Analysis of factors affecting the turn-around process in the commercial civil aviation sector: An airport case study
  1. Tez No: 999901
  2. Yazar: İSMAİL BARLAS BİLGİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, gerçek operasyonel veriler ve süreç temelli bir yaklaşım kullanarak ticari sivil havacılıkta uçak turn-around sürecini incelemektedir. Tek tek yer hizmetleri faaliyetlerine odaklanan çalışmalardan farklı olarak, bu araştırma turn-around sürecini baştan sona analiz etmektedir. Çalışma, bir yıl boyunca havayolu şirketince kayıt altına alınan veriler kullanılarak tek bir havalimanı vaka çalışması olarak yürütülmüştür ve uçağın havalimanına varışından başlayıp kalkışa hazır hale gelmesine kadar devam eden operasyonların analizini kapsamaktadır. Bu kapsamda, iniş yapan uçakların atanan park yerine yanaşana kadar yaptıkları taksi operasyonları, yolcuların iniş ve binişleri, yakıt ikmali ve bagaj ve kargonun elleçleme süreçleri zaman verilerinin kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, turn-around sürecini oluşturan faaliyetlerinin sürelerini etkileyen operasyonel, uçakla ilgili, altyapı ve çevresel faktörleri belirlemek ve bunların süreç performansı üzerindeki etkisini nicel yöntemler kullanarak analiz etmektir. İstatistiksel analizler, yolcu hacmi, bagaj ve kargo miktarı ile uçak boyutunun birçok yer hizmetleri süreci için önemli belirleyiciler olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, çevresel faktörlerin etkileri tüm faaliyetlerde tutarlı bulunmamıştır. Bu bulgular, turn-around performansının sadece fiziksel koşullar tarafından değil, aynı zamanda operasyonel uygulamalar, görev sıralaması ve karar verme süreçleri tarafından da şekillendirildiğini göstermektedir. Bu bakımdan, çalışma, dönüş sürecini yalnızca teknik veya kapasiteye dayalı bir sorun olarak ele almanın yetersiz olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, turn-around performansını iyileştirmede süreç koordinasyonunun ve faaliyetler arasındaki bağımlılıkların etkili yönetiminin kritik rolünü vurgulamaktadır. Veriye dayalı ve entegre bir analitik çerçeve sunan tez, akademik literatüre katkıda bulunurken, havayolu ve havalimanı operasyonlarında operasyonel planlama, kaynak tahsisi ve süreç iyileştirmeyi destekleyebilecek pratik bilgiler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the aircraft turnaround process in commercial civil aviation using real operational data and a process-based approach. Unlike studies focusing on individual ground service activities, this research analyzes the turn-around process from start to finish. The study was conducted as a single airport case study using data recorded by the airline over a period of one year and covers the analysis of operations from the aircraft's arrival at the airport to its readiness for departure. Within this scope, taksi operations performed by landing aircraft until they reach their assigned parking space, passenger boarding and disembarking, refueling, and baggage and cargo handling processes were analyzed using time data. The main objective of the study was to identify the operational, aircraft-related, infrastructure, and environmental factors that affect the duration of the activities that make up the turn-around process and to analyze their impact on process performance using quantitative methods. Statistical analyses revealed that passenger volume, baggage and cargo volume, and aircraft size are important determinants for many ground handling processes. However, the effects of environmental factors were not consistent across all activities. These findings indicate that turn-around performance is shaped not only by physical conditions but also by operational practices, task sequencing, and decision-making processes. In this respect, the study demonstrates that it is insufficient to treat the turn-around process solely as a technical or capacity-based issue. The results emphasize the critical role of process coordination and effective management of dependencies between activities in improving turn-around performance. Offering a data-driven and integrated analytical framework, the thesis contributes to the academic literature while also providing practical insights that can support operational planning, resource allocation, and process improvement in airline and airport operations.