Ortaokul öğrencilerinin beden dillerini geliştirmeye yönelik bir eylem araştırması
An action research study on improving body language skills in middle school students
- Tez No: 999902
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Konuşma becerisi, bireyin duygu ve düşüncelerini etkili biçimde ifade etmesini sağlayan temel bir dil becerisidir ve sözlü iletişimin jest, mimik, göz teması, duruş, adımlama ve yönelme gibi sözsüz unsurlarla bütünleşmesi iletişimin niteliğini artırmaktadır. Ancak ortaokul düzeyinde beden dili kullanımının sistemli biçimde öğretilmesine yönelik çalışmaların sınırlı olması, öğrencilerin topluluk önünde konuşurken sözsüz iletişimden yeterince yararlanamamalarına yol açmaktadır. Bu araştırma, planlı bir beden dili eğitiminin ortaokul öğrencilerinin hazırlıklı konuşma ve sözsüz iletişim becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, eylem araştırması modeliyle yürütülmüş olup Erzurum'da MEB'e bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 16 yedinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Beden Dili Kullanımı Dereceli Puanlama Anahtarı, Hazırlıklı Konuşma Dereceli Puanlama Anahtarı, Kişisel Bilgi Formu, Kamera Kaydı ve Araştırmacı Günlüğü kullanılmış; uygulamalar on üç haftalık eylem planları çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmada, beden dili kullanımı ve hazırlıklı konuşma puanlarına ilişkin ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Nitel bulgular, öğrencilerin göz teması kurma, jest–mimik uyumu, duruş ve mekânsal farkındalık gibi alanlarda belirgin gelişmeler kaydettiğini; süreç sonunda özgüven, ifade istekliliği ve konuşma akıcılığının arttığını ortaya koymuştur. Kişisel bilgi formu sonuçları ise cinsiyet, okul öncesi eğitim ve kültürel sermaye göstergelerinin gelişim üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, beden dili temelli bu öğretim süreci öğrencilerin sözlü ifade yeterliklerini çok boyutlu biçimde geliştirmiştir. Araştırma doğrultusunda, Türkçe derslerinde sözsüz iletişim bileşenlerinin konuşma öğretimine bütünleşik biçimde dâhil edilmesi; drama ve küçük grup etkinlikleriyle öğrencilerin aktif katılımının desteklenmesi; beden dili performansına yönelik kısa, düzenli ve yapıcı geri bildirim süreçlerinin sistematik olarak uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Speech skill is a fundamental language competence that enables individuals to effectively express their feelings and thoughts. The quality of verbal communication is significantly enhanced when integrated with nonverbal elements such as gestures, facial expressions, eye contact, posture, stepping, and orientation. However, the limited number of systematic studies on teaching body language at the middle school level leads to students not sufficiently utilizing nonverbal communication when speaking in public. This study aims to examine the effect of a planned body language training program on the prepared speech and nonverbal communication skills of middle school students. The research was conducted using the action research model with 16 seventh-grade students enrolled in a public middle school in Erzurum, affiliated with the Ministry of National Education. Data collection instruments included the Body Language Use Rubric, the Prepared Speech Rubric, the Personal Information Form, Camera Recordings, and the Researcher's Diary. The intervention was carried out within a thirteen-week action plan framework. The study found a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores for both body language use and prepared speech performance. Qualitative findings indicated that students made significant progress in areas such as establishing eye contact, gesture-mimicry congruence, posture, and spatial awareness. The process resulted in increased self-confidence, willingness to express themselves, and speech fluency. Results from the Personal Information Form demonstrated that gender, preschool education, and indicators of cultural capital influenced the level of development. In conclusion, this body language-based teaching process fostered the multifaceted development of students' verbal expression competencies. In line with the research findings, it is recommended that nonverbal communication components be integrated into speech instruction in Turkish language classes; active student participation be supported through drama and small-group activities; and short, regular, and constructive feedback processes regarding body language performance be systematically implemented.