Reasürans, kârlılık ve likidite arasındaki eş anlı ilişkilerin analizi: Türkiye hayat dışı sigorta sektörü üzerine ampirik bir inceleme
Analysis of the simultaneous relationships between reinsurance, profitability, and liquidity: An empirical study on the non-life insurance sector in Türkiye
- Tez No: 999905
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖNER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinde reasürans kullanımı, kârlılık ve likidite arasındaki karşılıklı ilişkileri eş anlı, doğrusal ve doğrusal olmayan bir çerçevede incelemektedir. 2013–2024 dönemine ait şirket düzeyinde yıllık panel veri seti kullanılarak içsellik sorununu dikkate almak amacıyla üç aşamalı en küçük kareler (3SLS) yöntemi uygulanmış, ayrıca doğrusal olmayan ilişkileri test etmek için kare terimli modeller kurulmuştur. Böylece denklemler arası hata korelasyonları ve eş anlı belirlenme yapısı birlikte ele alınarak daha tutarlı tahminler elde edilmiştir. Analiz sistemi, reasürans, kârlılık ve likiditeyi açıklayan ve birbirini eş anlı etkileyen üç denklemden oluşmaktadır. Ampirik bulgular, likidite ile reasürans arasında pozitif, kârlılık ile reasürans arasında ise negatif bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Doğrusal olmayan model sonuçları ilişkilerin eşik değerler içerdiğini ortaya koymaktadır. Likidite ile reasürans arasında tespit edilen ters-U biçimli ilişki, likiditenin belirli bir düzeye kadar reasürans kullanımını artırdığını, daha yüksek likidite seviyelerinde ise talebin azaldığını göstermektedir. Kârlılık ile reasürans arasındaki U-şeklindeki ilişki ise şirketlerin hem düşük kârlılık dönemlerinde risk azaltma amacıyla hem de yüksek kârlılık dönemlerinde portföy istikrarını korumak için reasürans kullanımını artırdığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, sigorta şirketlerinin reasürans politikalarını maliyet-fayda dengesi çerçevesinde optimal bir düzeyde belirlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships among reinsurance usage, profitability, and liquidity in non-life insurance companies operating in Türkiye within a simultaneous, linear, and nonlinear framework. Using an annual firm-level panel dataset covering the period 2013–2024, the Three-Stage Least Squares (3SLS) method is employed to address endogeneity, and squared-term models are constructed to test nonlinear effects. By jointly considering cross-equation error correlations and simultaneous determination, more consistent estimates are obtained. The empirical system consists of three equations explaining reinsurance, profitability, and liquidity, which interact simultaneously. Empirical findings indicate a positive relationship between liquidity and reinsurance and a negative relationship between profitability and reinsurance. Nonlinear model results reveal threshold effects. The inverted U-shaped relationship between liquidity and reinsurance shows that increases in liquidity raise reinsurance usage up to a certain level, after which demand declines. The U-shaped relationship between profitability and reinsurance indicates that firms increase reinsurance both during low-profitability periods to reduce risk exposure and during high-profitability periods to protect portfolio stability. The results suggest that insurers determine their reinsurance policies around an optimal level based on a cost–benefit balance.