Dijital yetkinliklerin kariyer kaygısı üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The impact of digital competencies on career anxiety:A research
  1. Tez No: 999906
  2. Yazar: ÜLKÜ KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİ ELMAS ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerdeki hızlı gelişmeler, iş yapma biçimlerini dönüştürerek çalışanlardan beklenen bilgi, beceri ve yetkinlik alanlarını yeniden tanımlamıştır. Bu dönüşümün, çalışanların mesleki geleceklerine ilişkin belirsizlik ve güvensizlik algıları üzerinde nasıl bir etkisi bulunduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada sigorta sektöründeki çalışanların dijital yetkinliklerinin kariyer kaygısı üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. İstanbul ili sınırları içerisinde sigorta sektöründe görev yapan 176 kişinin katıldığı bir anket çalışması yapılmış olup, araştırmada çalışanların, dijital yetkinlik düzeylerini ölçmek üzere Sanseverino ve Ghislieri 'nin“İş Dijital Yetkinlik Ölçeği (Job Digital Competence Scale)”ve kariyer kaygısını ölçmek için Roll, De Witte ve Wang 'ın“Meslek Güvencesizliği Ölçeği (Occupation Insecurity Scale)”kullanılmıştır. Bulgular, katılımcıların dijital yetkinliklerini genel olarak yüksek algıladıklarını, kariyer kaygılarının ise düşük seviyede olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in digital technologies have transformed the way business is conducted, redefining the knowledge, skills, and competencies expected of employees. This study sought to determine how this transformation affects employees' perceptions of uncertainty and insecurity regarding their professional future. This study investigates the effect of insurance sector employees' digital competencies on their career anxiety. A survey was conducted with 176 participants working in the insurance sector within the boundaries of Istanbul. Sanseverino and Ghislieri's“Job Digital Competence Scale”to measure their digital competency levels and Roll, De Witte, and Wang's“Occupation Insecurity Scale”to measure their career anxiety. The findings reveal that participants generally perceive their digital competencies as high, while their career anxiety is at a low level.