Kuersetinin candida izolatlarının antifungal ajanlara duyarlılıkları üzerine etkisi
The effect of quercetin on the susceptibility of candida isolates to antifungal agents
- Tez No: 999969
- Danışmanlar: PROF. SUZAN ÖKTEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KUYUCUKLU KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Vulvovajinal kandidiyaz tedavisinde antifungal direncin artması yeni tedavi yaklaşımlarını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, vajinal sürüntü örneklerinden izole edilen 30 Candida klinik izolatının tür tayinlerinin yapılması, flukonazol ve amfoterisin B'ye karşı MİK değerlerinin belirlenmesi ve kuersetinin bu antifungal ajanlarla sinerjik etkisinin dama tahtası yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Candida albicans ATCC 10231 suşu kalite kontrol amacıyla kullanıldı. Klinik izolatların tür tayini CHROMagar ve VITEK 2 ile gerçekleştirildi. Flukonazol, amfoterisin B ve kuersetin için MİK değerleri CLSI mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi; kombine etkiler checkerboard (dama tahtası) yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: İzolatların %86,67'si C. albicans, %13,33'ü C. glabrata olarak tanımlandı ve iki yöntem arasında tam uyum saptandı (Kappa=1,000). Flukonazol MİK değerleri 0,125–32 µg/mL, amfoterisin B MİK değerleri 0,5–2 µg/mL, kuersetin MİK değerleri 250–500 µg/mL arasında bulundu. Flukonazol + kuersetin kombinasyonunda izolatların %63,3'ünde sinerji, %36,7'sinde aditif etki gözlendi ve antagonist etki saptanmadı. Amfoterisin B + kuersetin kombinasyonunda ise %43,3 sinerji ve %56,7 aditif etki belirlendi (antagonizm yok). Kuersetin varlığında özellikle flukonazolün etkinliğinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü (p=0,001). Sonuç: Kuersetin hem flukonazol hem de amfoterisin B ile kombine edildiğinde Candida izolatlarında ağırlıklı olarak sinerjik veya aditif etki göstermiştir. Bulgular, kuersetinin antifungal tedavilerde potansiyel bir adjuvan bileşik olarak değerlendirilebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The increasing resistance to antifungal agents in the treatment of vulvovaginal candidiasis necessitates new treatment approaches. This study aimed to identify the species of 30 Candida clinical isolates isolated from vaginal swab samples, determine their MIC values against fluconazole and amphotericin B, and evaluate the synergistic effect of quercetin with these antifungal agents using the checkerboard method. Material and Methods: The Candida albicans ATCC 10231 strain was used for quality control. Species identification of clinical isolates was performed using CHROMagar and VITEK 2. MIC values for fluconazole, amphotericin B, and quercetin were determined using the CLSI microdilution method; combined effects were evaluated using the checkerboard method. Results: 86.67% of isolates were identified as C. albicans and 13.33% as C. glabrata, with complete agreement between the two methods (Kappa=1.000). Fluconazole MIC values ranged from 0.125 to 32 µg/mL, amphotericin B MIC values ranged from 0.5 to 2 µg/mL, and quercetin MIC values ranged from 250 to 500 µg/mL. In the fluconazole + quercetin combination, synergy was observed in 63.3% of isolates, an additive effect in 36.7%, and no antagonistic effect was detected. In the amphotericin B + quercetin combination, 43.3% synergy and 56.7% additive effect were determined (no antagonism). A statistically significant increase in the efficacy of fluconazole in particular was observed in the presence of quercetin (p=0.001). Conclusion: Quercetin showed predominantly synergistic or additive effects in Candida isolates when combined with both fluconazole and amphotericin B. The findings support the potential of quercetin as an adjuvant compound in antifungal treatments.