Adli materyallerden DNA metilasyonu yaklaşımıyla yaş tayininin değerlendirilmesi
Evaluation of age estimation from forensic materials using DNA methylation approach
- Tez No: 999972
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Medical Biology, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Adli bilimlerde biyolojik delillerden elde edilen genetik bilginin kapsamı STR profillemesinin ötesinde fenotipik tahmine doğru genişlemektedir. Olay yerindeki biyolojik izlerden yaş tahmini değerlendirmesi olayın taraflarının biyolojik profiline ilişkin kritik bilgiler sağlayabilir. Yaş tahmini gibi epigenetik varyasyonları araştırmak son yıllarda önemli bir zemin kazanmıştır. Çalışmamızda, olay yeri koşullarının simüle edildiği 28 günlük süreç sonunda elde edilen kan leke (n=27), sigara izmariti (n=13) ve semen leke (n=10) örnekleri kullanılarak DNA metilasyon temelli yaş tahmini değerlendirilmiştir. Çalışmada yaşla ilişkili olduğu değerlendirilen ELOVL2 (91bp, 10 CpG), EDARADD (139 bp, 4CpG), FHL2 (133bp, 14 CpG) ve DACT1 (114 bp, 6CpG) gen bölgeleri hedeflenmiştir. Tüm örnekler olay yeri ortamının simüle edildiği oda koşullarında 28 gün eskitme işlemine tabi tutulmuştur. DNA ekstraksiyonu ve kantifikasyondan sonra tüm örnekler Sodyum Bisülfit Dönüşüm Reaksiyonuna tabi tutulmuştur. Yüksek Çözünürlüklü Erime (HRM) analizi kullanılarak metilasyon skorları ve donör yaşı arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon ve korelasyon testleriyle istatistik açıdan değerlendirilmiştir. Örneklerin 4 gen bölgesi için biyolojik yaş ile zayıf korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Çevresel maruziyet ve post-mortem etmenler DNA metilasyon paterni üzerinde stokastik etkilere sahiptir. EDARADD bölgesi metilasyonu genç ve yaşlı bireylerde belirli bir metilasyon trendi izlemiştir, ancak olay yeri simülasyonu sonucu metilasyon eğrileri ile biyolojik yaş arasında ilişki çok kısıtlı olmaktadır. DACT1 bölgesi için semen leke örneklerinde spesifik bir erime profili sunmuş ve ileri yaşlarda hipermetile olabildiği tespit edilmiştir. ELOVL2, FHL2 bölgelerinin yaş ile olan korelasyonu muhtemelen olay yeri koşullarının kontrolsüz yapısından dolayı kayboldu. Bu tez çalışmasında olay yeri koşullarında bozunmaya uğramış materyallerden DNA metilasyon profillerinin yaş tahmini için tek başına yeterince güvenilir olmadığı ve HRM metodunun hipermetilasyon ve hipometilasyon durumlarının tespiti için kullanışlı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic science, the scope of genetic information derived from biological evidence is expanding beyond STR profiling towards phenotypic inference. Age estimation from biological traces found at crime scenes may provide critical insights into the donor's biological profile. In recent years, investigating epigenetic variation, particularly DNA methylation, has gained significant importance for this purpose. In this study, age prediction based on DNA methylation was evaluated using bloodstains (n=27), cigarette butts (n=13), and semen stains (n=10) subjected to 28 days of aging under simulated crime scene conditions. The age-associated gene regions targeted in the analysis included ELOVL2 (91 bp, 10 CpGs), EDARADD (139 bp, 4 CpGs), FHL2 (133 bp, 14 CpGs), and DACT1 (114 bp, 6 CpGs). After DNA extraction and quantification, all samples underwent sodium bisulfite conversion. High Resolution Melting (HRM) analysis was applied to assess methylation scores, and the relationship between DNA methylation and chronological age was statistically evaluated using regression and correlation tests. Overall, weak correlations were observed between chronological age and methylation levels across all four gene regions. Environmental exposure and post-mortem factors appear to introduce stochastic effects on methylation profiles. Although EDARADD methylation showed distinct patterns in younger and older individuals, age prediction in aged samples was severely limited due to degradation. DACT1 produced a distinct melt profile in semen samples and showed a tendency toward hypermethylation with advancing age. Correlations for ELOVL2 and FHL2 were lost, likely due to uncontrolled environmental conditions affecting the samples. This study concludes that DNA methylation-based age prediction from environmentally exposed forensic samples alone is not sufficiently reliable. However, HRM analysis remains a practical and sensitive method for distinguishing between hypermethylated and hypomethylated states in forensic applications.