Erkek futbolcularda foam roller kullanımının esneklik ve bazı maksimal kuvvet parametreleri üzerine etkisi
Effect of foam roller use on flexibility and some maximal strength parameters male football players
- Tez No: 999971
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erkek futbolcularda dinamik ısınmaya ek olarak farklı özellikteki foam roller kullanımının esneklik ve maksimal kuvvet parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, 2024 / 2025 sezonu Şanlıurfa ilinde süper amatör liginde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye spor futbol takımında aktif olarak yer alan 23 sağlıklı erkek futbolcu (yaş: 21,86 ± 4,67 yıl, boy: 178,52 ± 5,89 cm, kilo: 70,96 ± 9,54 kg) gönüllü olarak katıldı. Katılımcılara, müsabaka döneminde 3 hafta boyunca müsabakadan sonra 48 saat dinlenme sonrasında her hafta farklı ısınma protokolü uygulandı. 1. Hafta: 5 dakika koşu ve 10 dakika dinamik ısınma sonrası ölçümler alındı. 2. Hafta: 5 dakika koşu, 10 dakika dinamik ısınma ve 8 dakika foam roller uygulaması sonrası ölçümler alındı. 3. Hafta: 5 dakika koşu, 10 dakika dinamik ısınma ve 8 dakika titreşimli foam roller (1. kademe) uygulaması sonrası ölçümler alındı. Veri toplama sürecinde, esneklik (otur-eriş testi), eklem hareket açıklığı (gonyometre), dikey sıçrama, 30 m sürat ve çok tekrarlı maksimal kuvvet testleri yapıldı. Yapılan bu ölçümler, sabit ortam koşullarında aynı gün içinde yapıldı. Veriler analizinde SPSS Statistics 26.0 programı kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi ve normal dağılım gösteren veriler için tekrarlayan ölçümler ANOVA testi uygulandı. Anlamlı fark bulunan parametrelerde Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalar yapıldı. Anlamlılık düzeyi olarak p<0,01 ve p<0,05 değerleri kabul edildi. Çalışmaya katılan futbolcuların ısınma sırasında foam roller ve titreşimli foam roller kullanımının klasik ısınmaya göre bazı esneklik parametreleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığı gözlemlendi. Foam roller ve titreşimli foam roller kullanımının, dinamik ısınmaya kıyasla futbolcuların otur-eriş testinde esneklik değerinde p<0,01 düzeyinde gonyometre ile sağ/sol diz esneklik değerlerinde ise p<0,05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi. Ancak, dinamik ısınmaya kıyasla foam roller ve titreşimli foam roller kullanılmasının futbolcuların dikey sıçrama, 30 m sürat, sağ ve sol quadriceps ve hamstring maksimal kuvvetleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0,05). Sonuç olarak, bu çalışma ısınma sırasında foam roller ve titreşimli foam roller kullanımının futbolcularda esneklik parametrelerine olumlu etkiler sağladığını ortaya koydu. Özellikle esnekliğin artırılması, sakatlık riskini azaltabilir ve performansı artırmada önemli bir rol oynar. Esneklik artırma hedefiyle, futbolculara ısınma sırasında foam roller veya titreşimli foam roller kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of using foam rollers with different properties, in addition to dynamic warm-up, on flexibility and maximal strength parameters in male soccer players. The study included 23 healthy male football players (age: 21.86 ± 4.67 years, height: 178.52 ± 5.89 cm, weight: 70.96 ± 9.54 kg) who were actively participating in the Şanlıurfa Metropolitan Municipality Sports Football Team in the Super Amateur League in Şanlıurfa province during the 2024/2025 season and who volunteered to participate. Participants underwent a different warm-up protocol each week for three weeks during the competition period, following a 48-hour rest period after each match.Week 1: Measurements were taken after 5 minutes of running and 10 minutes of dynamic warm-up. Week 2: Measurements were taken after 5 minutes of running, 10 minutes of dynamic warm-up, and 8 minutes of foam roller application. Week 3: Measurements were taken after 5 minutes of running, 10 minutes of dynamic warm-up, and 8 minutes of vibrating foam roller (level 1) application. During the data collection process, flexibility (sit-and-reach test), range of motion (goniometer), vertical jump, 30 m sprint, and multiple repetition maximal strength tests were performed. These measurements were taken in a fixed environment on the same day. SPSS Statistics 26.0 program was used for data analysis.The normality of the data distribution was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test, and repeated measures ANOVA was applied to data showing a normal distribution. Pairwise comparisons with Bonferroni correction were performed for parameters showing significant differences. Significance levels of p<0.01 and p<0.05 were accepted. It was observed that the use of foam rollers and vibrating foam rollers during warm-up significantly affected some flexibility parameters compared to classical warm-up. Compared to dynamic warm-up, the use of foam rollers and vibrating foam rollers resulted in statistically significant differences (p<0.01) in the flexibility values of the sit-and-reach test and (p<0.05) in the goniometer and right/left knee flexibility values.However, compared to dynamic warm-up, no statistically significant difference was found in the vertical jump, 30 m sprint, and right and left quadriceps and hamstring maximal strength of football players when using foam rollers and vibrating foam rollers (p>0.05). In conclusion, this study revealed that the use of foam rollers and vibrating foam rollers during warm-up has positive effects on the flexibility parameters of football players. In particular, increasing flexibility can reduce the risk of injury and plays an important role in improving performance. The use of foam rollers or vibrating foam rollers during warm-up is recommended for football players with the aim of increasing flexibility.