Türk romanında oluşum aşamasında dış dünya
The Outside world in the developmental stages of Turkish novel
  1. Tez No: 100000
  2. Yazar: NİHAYET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 664
Özet
ÖZET 'Türk Romanının Oluşum Aşamasında Dış Dünya" adlı bu çalışmada, Batıya özgü bir edebî tür olan romanın, ancak Batı'da doğmuş olabileceği; bunun dışındaki ülkelerde dolayısıyla da Osmanlı-Türk toplumunda gelişmesinin, ancak bu toplum yapısının Batıyla özdeş olabildiği oranda mümkün olabileceği gösterilmeğe çalışılmıştır. Çalışma, 'Giriş' dışında üç bölümden oluşmuştur: Giriş'te, Batı roman tarihi, Eski Yunan ve Roma' dan başlayarak, kısaca ele alınmış, dünya görüşleri değiştikçe, edebiyatm değişimi izlenmiş, ve nihayet modern romanın ortaya çıkmasına olanak sağlayan burjuva dünya görüşü, bu görüşün oluşturduğu toplum - ekonomisi, dini, siyaseti - ve onun en büyük edebî eseri olan romanın doğuşu irdelenmiştir. Batı toplumu, kendi içinde bu şekilde incelenirken, bu toplumun hemen yanıbaşında altı yüz sene onunla yanyana yaşayan Osmanlı- Türk toplumunun, Batı'ya hiç benzemeyen bir dünya görüşü içinde, bütün toplumsal değerlerini hiçbir değişikliğe uğramadan sürdürdüğünü genel çizgileri içinde verdik. İki kısımdan oluşan Birinci Bölümün birinci kısmında, Tanzimat döneminde başlayan ilk roman tercümelerinin ardından 1870'li yıllarda, ilk roman yazarlarının, telif yoluyla başlattıkları roman türünün, geleneksel değerlere içten bağlılığını, geleneksel değerlerin zorlama ile romanlaştınldığını göstermeğe çalıştık, ikinci kısımda, romanını bir eğitim aracı olarak kullanan Ahmet Mithat Efendi'nin, romandan yararlanarak, Batı'nın bilim ve teknolojisini Türk okuruna aktarma kaygısıyla hareket ettiğini gördük. İkinci Bölümde, XIX. yüzyıl Batı romanının realist ve naturalist anlayışının etkisinde kalan romancılarımızın, romanlarında yaratmaya çalıştıkları 'realizm'i irdelemeye çalıştık. Üçüncü Bölümde, 1870 lerde başlayan roman yazımının yüzyılın sonlarına doğru, olgunlaşmaya başladığını, ama, roman tekniği bakımından istenene ulaşılmasına rağmen, bu romanların Türk toplumundan doğma olmadıkları sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work entitled“The Outside World in the Developmental Stages of the Turkish Novel”attempts to show that the novel, a literary genre specific to the West, can only have arisen in the West, and that its development in other countries and thus in Ottoman-Turkish society is possible only in so far as the society resembles the West. Besides the“Introduction,”this work consists of three chapters. The introduction discusses the history of the Western novel, beginning with ancient Greece and Rome, the changing of literature as world view changes, and finally the bourgeois world view, which allows for the development of the modern novel, along with the society brought about by this world view - its economy, religion, politics - and its most important literary work, the novel. While examining Western society on its own in this way, we show in general terms that Ottoman-Turkish society - which existed alongside the West for six hundred years - maintained all of its social values without change, in a way little resembling the West. The first chapter consists of two sections. In the first section we attempt to show the internal dependence on traditional values of the novel, which began - after the first translations of Western novels during the Tanzimat period - to be written in the 1870's. We argue that these traditional values were set in novels in an artificial way. In the second section, we see Ahmet Mithat Efendi, who used the novel as a means of education, as having been concerned with transmitting the science and technology of the West to Turkish readers by means of the novel. In the second chapter, we analyze the“realism”which Turkish novelists, under the influence of 19 -century Western novelists' realist and naturalist understanding, attempted to create in their novels. In the third section, we reach the conclusion that the Turkish novel - which began in the 1870's - began to reach its maturity toward the end of the century, but, while it reached its aim in technical terms, these novels were not born of Turkish society. Thus, this work attempts to prove that the 1 ^-century novel could not have been written in Ottoman-Turkish society.