Avrupa Birliği'nde mülteciler ve göçmenler
Refugees and immigrants in the European Union
- Tez No: 99999
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu tez Avrupa Birliği ülkelerinin Maastricht Antlaşması öncesi ve sonrasında iltica ve göç politikalarını ve konuya yaklaşımlarını incelemektedir. Amaç, üye devletlerin tek tek yürüttükleri politikalardan ziyade genel olarak Avrupa Birliği' nin bu konulara bakış açısı ve yaklaşımını incelemektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde herşeyden önce AB'deki mevcut yabancı kategorisini incelemek ve en önemlisi de konumuzun temel unsurlarını teşkil eden mülteci ve göçmen kavramlarına ışık tutmak maksadıyla uluslararası hukuk düzenlemeleri ışığında mülteci ve göçmen tanımlan incelenmiştir. Daha sonra AT'nin iltica ve göç politikaları ele alınmış ve üye devletlerin başlangıçta bu konulan kendi iç meseleleri olarak görmelerinden dolayı işbirliği hususundaki isteksizliklerine değinilmiştir. Petrol krizinden sonra topluluğa doğru yönelen göç akınını engellemek maksadıyla üye devletlerin yürüttükleri kısıtlayıcı politikalar ve buna paralel olarak artan iltica başvurulan bu bölümün özetidir. Üye devletler kaçınılmaz gerçeği kabul etmek durumunda kalmışlardır. Artan iltica başvurulan ve kaçak göçü engellemek için hükümetlerarası düzeyde işbirliği çalışmalarına başlamışlardır. Bu doğrultuda bir çok hükümetlerarası toplantı ve zirve ve bunların sonucunda onaylanan düzenlemeler ve belgeler mevcuttur. Bunların arasında konumuzla ilgili olanların en Önemlilerine bu çalışmada yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, Maastricht Antlaşması sonrasında AB iltica ve göç politikalan incelenmiştir. Bunun için sütunlar üzerine kurulan AB ve konumuzuyakından ilgilendiren adalet ve içişlerinde işbirliği sütunu ele alınmıştır. Bu sütun ışığında yapılan çalışmalar ve onaylanan düzenlemelere rağmen hükümetlerarası işbirliğinin yetersizliği işlenmiştir. 1993-1997 arasındaki gelişmeler, kısıtlayıcı tedbirler ve son olarak da Amsterdam Antlaşması ve bu antlaşma ile birlikte iltica ve göç politikalarının topluluk boyutuna taşınması ve bunun için öngörülen süre anlatılmıştır. Bunun haricinde BMMYK'nin görüş ve endişeleri, üye devletlerin mevzuatlarını uyumlaştırma çalışmaları ve bunu yaparken uluslararası düzenlemelerle ters düşmeleri ve daha da önemlisi 1951 sözleşmesini ihlal etmeleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis analyzes the asylum and immigration policies of the European Union before and after the Maastricht Treaty. The main objective is to focus on the EU's point of view and its general approach rather than analysing the individual member states' policies. First chapter of this thesis deals with the definitions and puts light on the main elements of our study which are immigrants and refugees by analysing the international instruments. After this, the EC's asylum and migration policies and also the member states reluctance against cooperation before the Maastricht Agreement have been studied. In the summary of the first chapter I analyzed the immigrant flows after the oil crisis, the member states' restrictive policies and increasing numbers of asylum seekers paralel to this approach and finally the inevitable reality. Member states acknowledged the necessity of the cooperation against asylum seekers and illegal migrants and initiated the intergovernmental cooperation. There were several summits and meetings for this purpose and as a result of this cooperation different intergovernmental instruments have been adopted. You can find the most important summits and instruments related to asylum and migration such as Schengen and Dublin Agreements, etc. in this chapter. Second chapter deals with the asylum and immigration policies after the Maastricht Treaty. First of all I explained the pillar approach and also the justice and home affairs pillar which is in connection with our topic. The acts adopted under thispillar have been studied. And then the insufficiency of intergovernmental cooperation has been pointed out. The developments between 1993-1997 and the preventive measures and finally the Amsterdam Treaty. As a result, the communitarisation of the asylum and migration policies, the procedure determined by this treaty and the timetable for this have been studied. The concerns and recommendations of UNHCR, the efforts of member states for harmonising their policies, the contradictions of their implementations with international instruments and the violation of 1951 Agreement have been studied also.