İneklerde MİR-21 ve MİR-93'ün ovaryan kist oluşumu üzerineetkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of MIR-21 and MIR-93 on ovarian cystformation in cows
  1. Tez No: 1000005
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EVKURAN DAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
Özet
Kistik ovaryan foliküller, ineklerde infertilitenin önemli nedenleri arasında yer almakta olup, oluşum sürecinin çok faktörlü yapısı nedeniyle mekanizma tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Son yıllarda mikroRNA'ların (miRNA) ovaryan fonksiyonların düzenlenmesindeki rolleri dikkat çekmekte, ancak kistik ovaryan folikül oluşumundaki etkilerine ilişkin bilgiler sınırlı kalmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, kistik ovaryan folikül olgularında miR-21 ve miR-93 ekspresyon düzeyleri ile BMPR2 gen ekspresyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini, mezbahadan temin edilen sağlıklı ve kistik ovaryum dokuları oluşturmuştur. Histopatolojik değerlendirme sonucunda örnekler sağlıklı ve kistik iki gruba ayrılmıştır. Tüm örneklerden total RNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. mRNA ve miRNA analizleri için cDNA sentezi yapılmış; miR-21, miR-93 ve BMPR2 gen ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle belirlenmiştir. mRNA analizlerinde ACTB, miRNA analizlerinde ise U6 referans geni kullanılmıştır. Relatif gen ekspresyon düzeyleri 2⁻ΔΔCt yöntemiyle hesaplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve ROC eğrisi analizleri ile belirteç potansiyelleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, kistik ovaryum dokularında miR-21 ve miR-93 ekspresyon düzeylerinin sağlıklı ovaryumlara kıyasla anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. BMPR2 gen ekspresyonunda ise kistik grupta belirgin bir değişim saptanmamıştır. ROC analizi sonuçları miR-93'ün kistik ovaryan foliküllerin ayırt edilmesinde potansiyel biyobelirteç olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, kistik ovaryan folikül olgularında miR-21 ve miR-93'ün artmış ekspresyonunun BMPR2 aracılı sinyal yolakları üzerinde etkili olabileceği ve bu durumun foliküler yapının normal fonksiyonlarının bozulmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, kistik ovaryan foliküllerin moleküler patogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlamakla beraber ileride geliştirilebilecek tanı ve tedavi yaklaşımları için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cystic ovarian follicles are among the major causes of infertility in cattle; however, due to the multifactorial nature of their development, the underlying mechanisms have not yet been fully elucidated. In recent years, microRNAs (miRNAs) have attracted increasing attention for their regulatory roles in ovarian function, although information regarding their involvement in the formation of cystic ovarian follicles remains limited. The aim of this thesis was to investigate the relationship between the expression levels of miR-21 and miR-93 and BMPR2 gene expression in cases of cystic ovarian follicles. The study material consisted of healthy and cystic ovarian tissues obtained from a slaughterhouse. Following histopathological evaluation, the samples were classified into healthy and cystic groups. Total RNA was isolated from all samples. Complementary DNA (cDNA) synthesis was performed for both mRNA and miRNA analyses, and the expression levels of miR-21, miR-93, and BMPR2 were determined using real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR). ACTB was used as the reference gene for mRNA analyses, while U6 was used for miRNA normalization. Relative gene expression levels were calculated using the 2⁻ΔΔCt method. The obtained data were statistically analyzed, and receiver operating characteristic (ROC) curve analyses were performed to evaluate biomarker potential. The results demonstrated that miR-21 and miR-93 expression levels were significantly increased in cystic ovarian tissues compared to healthy ovaries. In contrast, no significant change was observed in BMPR2 gene expression in the cystic group. ROC curve analysis indicated that miR-93 may serve as a potential biomarker for distinguishing cystic ovarian follicles. In conclusion, the increased expression of miR-21 and miR-93 in cystic ovarian follicle cases may influence BMPR2-mediated signaling pathways, thereby contributing to the disruption of normal follicular function. These findings contribute to a better understanding of the molecular pathogenesis of cystic ovarian follicles and provide a foundation for the development of future diagnostic and therapeutic strategies.