Dil yapılarının öğrenilmesinde oyun temelli öğrenmenin 5. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutum ve akademik başarıları üzerindeki etkisi
The effect of game-based learning method in learning language structures on 5th grade students' attitudes towards Turkish language lessons and academic success
  1. Tez No: 1000006
  2. Yazar: AFRANUR SARPSEDEFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 5. sınıf Türkçe dersi kapsamında yer alan dil yapıları konularının öğretiminde oyun temelli öğrenme yönteminin, öğrencilerin akademik başarıları, derse yönelik tutumları ve görüşleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden“sıralı açıklayıcı desen”tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenler ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 50 (25 deney, 25 kontrol) 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Uygulama süreci 6 hafta (12 ders saati) sürmüştür. Deney grubunda Wordwall Web 2.0 aracı ile hazırlanan dijital eğitsel oyunlar kullanılırken, kontrol grubunda mevcut öğretim programı doğrultusunda dersler işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Dil Yapıları Başarı Testi”,“Türkçe Dersi Dil Bilgisine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t-testi yapılmış; nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; oyun temelli öğrenme yöntemi ile geleneksel yöntemin uygulandığı grupların akademik başarı son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Her iki grupta da başarı puanlarında artış gözlenmiş ancak oyun temelli öğrenmenin akademik başarıyı artırmada geleneksel yöntem kadar etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Özellikle“Sevgi ve İlgi”ile“Gereklilik”alt boyutlarında oyun temelli öğrenmenin olumlu etkisi görülmüştür. Ayrıca, uygulama öncesinde deney grubunda kız öğrenciler lehine olan akademik başarı ve tutum farkının, oyun temelli öğretim süreci sonunda ortadan kalktığı ve cinsiyetler arası dengenin sağlandığı tespit edilmiştir. Nitel bulgulara göre ise öğrenciler; oyunların dersi eğlenceli hale getirdiğini, öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve motivasyonu artırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of game-based learning methods on 5th-grade students' academic achievement, attitudes towards the lesson, and personal opinions regarding language structures—specifically nouns, adjectives, and pronouns—within the scope of the Turkish language curriculum. The study employed a mixed-methods sequential explanatory design, which systematically integrates both quantitative and qualitative research approaches. The study group consisted of 50 students (25 experimental and 25 control) attending a public middle school in the Esenler district of Istanbul during the 2024-2025 academic year, selected through convenient sampling. The intervention process lasted 6 weeks, totaling 12 lesson hours. Digital educational games developed via the Wordwall Web 2.0 tool were implemented in the experimental group, while the control group followed the existing standard curriculum. Data collection tools included the“Language Structures Achievement Test,”the“Attitude Scale Towards Grammar in Turkish Lessons,”and a“SemiStructured Interview Form.”Quantitative data were analyzed using related and unrelated samples t-tests via SPSS, while qualitative data underwent comprehensive content analysis. Research results indicated no statistically significant difference in post-test academic achievement scores between the groups; however, both methods effectively increased scores. Notably, a statistically significant increase in students' attitudes was found in favor of the experimental group, particularly regarding“Love and Interest”and“Necessity”dimensions. Furthermore, the game-based process successfully eliminated the initial achievement gap favoring female students, achieving gender balance. Qualitative findings revealed that students perceived games as fun, motivating, and conducive to learning.