2022 yılı çok satan ortaokul düzeyi çocuk edebiyatı romanlarını anlamak için bilinmesi gereken sözcük sayılarının belirlenmesi
Determining the number of words required to understand the bestselling middle school children's literature novels of 2022
- Tez No: 1000023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜL GEDİKOĞLU ÖZİLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çocuk edebiyatı ürünlerinin, çocukların bilişsel, duyuşsal, sosyal ve dil gelişim süreçlerine doğrudan ve önemli katkılar sağladığı bilinmektedir. Bu tür eserler, çocukların dilsel becerilerini desteklerken aynı zamanda metinlerin doğru anlaşılabilmesi için belirli bir sözcük dağarcığına sahip olmayı da gerektirmektedir. Çocukların metinlerde karşılaştıkları bilinmeyen sözcüklerin anlamını bağlamdan çıkarabilmeleri için kitaplardaki sözcüklerin büyük çoğunluğunu önceden biliyor olmaları önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul düzeyine yönelik çocuk edebiyatı romanlarında yer alan sözcükleri belirlemek; bu eserleri anlayabilmek için sıklık sözlüklerinde yer alan ilk kaç sözcüğün bilinmesi gerektiğini ortaya koymak ve incelenen kitaplar arasında sözcük kullanımı bakımından niceliksel farkları saptamaktır. Araştırmanın evrenini, 2022 yılı içerisinde Türkiye'de yayımlanan ortaokul düzeyi çocuk edebiyatı romanları oluşturmaktadır. Örneklem ise çok satanlar arasından seçilmiş 10 ortaokul düzeyi romandan meydana gelmektedir. Bu kitaplar şunlardır: Abartma Tozu (Şermin Yaşar), Charlie'nin Çikolata Fabrikası (Roald Dahl), Dedemin Bakkalı (Şermin Yaşar), Haritada Kaybolmak (Vladimir Tumanov), Kaplan ve Cambaz (Susanna Tamaro), Kraliçeyi Kurtarmak (Vladimir Tumanov), Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry), Martıya Uçmayı Öğreten Kedi (Luis Sepúlveda), Matilda (Roald Dahl) ve Uçan Sınıf (Erich Kästner). Bu çalışma, çocuk edebiyatı romanlarını anlamak için gerekli sözcük sayısına ilişkin betimleyici bir değerlendirme sunmayı amaçladığından içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Kitaplarda geçen sözcüklere ilişkin sıklık listeleri oluşturulmuş; bu listelerdeki sözcükler Yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü (Göz, 2003) ile Türkçe Sıklık Sözlüğü: Öğrenenler İçin Temel Sözcük Bilgisi (Aksan, Aksan, Mersinli ve Demirhan, 2017) eserlerindeki sözcüklerle karşılaştırılmış ve kapsama oranları belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda incelenen tüm kitaplardan toplam 159.614 sözcük elde edilmiştir. Göz'ün sıklık sözlüğündeki sözcüklerin tamamını bilen bir çocuğun, kitaplarda geçen sözcüklerin %94,4'ünü; Aksan ve arkadaşlarının sıklık sözlüğündeki sözcüklerin tümünü bilen bir çocuğun ise metinlerin %81,8'ini anlayabileceği saptanmıştır. 2022 yılı çok satan ortaokul düzeyi çocuk edebiyatı romanlarını anlayabilmek için Göz'ün sıklık sözlüğündeki ilk 8000+ sözcüğün ve Aksan vd.'nin sıklık sözlüğündeki ilk 5000+ sözcüğün bilinmesinin gerekli olduğu belirlenmiş; elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well established that works of children's literature make direct and significant contributions to children's cognitive, affective, social, and linguistic development. While such works support the development of linguistic skills, they also require readers to possess an adequate level of vocabulary knowledge in order to comprehend texts accurately. For children to infer the meanings of unfamiliar words encountered in texts, it is essential that they already know the vast majority of the words used in the books. The purpose of this study is to identify the vocabulary found in children's literature novels written for middle school readers; to determine how many of the most frequent words listed in Turkish frequency dictionaries must be known in order to understand these works; and to reveal quantitative differences in vocabulary use among the examined books. The population of this study consists of middle school children's literature novels published in Türkiye in 2022. The sample comprises ten bestselling novels selected from this group: Abartma Tozu (Şermin Yaşar), Charlie and the Chocolate Factory (Roald Dahl), Dedemin Bakkalı (Şermin Yaşar), Getting Lost on the Map (Vladimir Tumanov), The Tiger and the Acrobat (Susanna Tamaro), Jayden's Rescue (Vladimir Tumanov), The Little Prince (Antoine de Saint-Exupéry), The Story Of A Seagull And The Cat Who Taught Her To Fly (Luis Sepúlveda), Matilda (Roald Dahl), and The Flying Classroom (Erich Kästner). Since this study aims to present a descriptive evaluation of the number of words required to comprehend these novels, the content analysis method was employed. Frequency lists of the words appearing in the books were compiled; these lists were then compared with the words found in Yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü (Göz, 2003) and the Türkçe Sıklık Sözlüğü: Öğrenenler İçin Temel Sözcük Bilgisi (Aksan, Aksan, Mersinli & Demirhan, 2017), and coverage rates were calculated. The study identified a total of 159,614 words across all examined books. It was found that a child who knows all the words in Göz's frequency dictionary can comprehend 94.4% of the words used in the novels, while a child who knows all the words in Aksan et al.'s dictionary can understand 81.8% of the texts. To comprehend the bestselling middle school children's literature novels of 2022, it is necessary to know the first 8,000+ words in Göz's dictionary and the first 5,000+ words in Aksan et al.'s dictionary. Based on the findings, several recommendations were proposed.