Web 2.0 destekli 5E yönteminin kuvvet ve hareket ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına ve yaşam becerilerine etkisi
The effect of the web 2.0-supported 5E method on students' academic achievement and skills in the force and motion unit
  1. Tez No: 1000024
  2. Yazar: SEYHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 6. sınıf“Kuvvet ve Hareket”ünitesinin öğretilmesinde iki deney grubundaki Web 2.0 destekli 5E yöntemin ve 5E yöntemin ile kontrol grubundaki 2018 yılında yayımlanan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programındaki yöntemlerin öğrencilerin akademik başarı ve yaşam becerilerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz döneminde Burdur il merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda altıncı sınıf düzeyinde öğrenim gören 55 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu ortaokul seçilirken başarı düzeyi, sosyoekonomik durum, okulun konumu ve öğrenci sayısı gibi kriterler dikkate alınmıştır. Uygulama süreci dört hafta sürmüştür. Uygulamalardan önce ve sonra, deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarını belirlemek ve yaşam beceri seviyelerini ölçmek amacıyla, bu çalışma kapsamında geliştirilen“Kuvvet ve Hareket Başarı Testi”ile Erduran Avcı ve Korur (2022) tarafından hazırlanan“Yaşam Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model tercih edilmiştir. Temel araştırma problemi MANOVA ve alt problemler T testi ile SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda her üç gruptaki yöntemlerin birbirlerine göre Kuvvet ve Hareket ünitesinde öğrencilerin ön test puanları kontrol altında tutulduğunda son test puanlarında anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Bağımlı değişkenlerin ayrı olarak etkileri incelendiğinde bu etkinin akademik başarı son test puanına anlamlı etkisi olduğu (p=0,017) bulunmuş; ancak yaşam becerileri son puanına anlamlı etkisinin olmadığı (p=0,089) belirlenmiştir. Web 2.0 destekli 5E öğretim modelinin, öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili olduğu, öğrencilerin sadece bilgi edinmesini değil, aynı zamanda bilgiyi yapılandırmasını ve görselleştirmesini sağladığı belirlenmiştir. Web 2.0 araçlarının sunduğu çoklu ortam olanakları, öğrencilerin farklı öğrenme stillerine hitap etmesinin, soyut kavramların anlaşılmasını kolaylaştırmasının ve etkileşimli öğrenme ortamları oluşturarak bilişsel katılımı güçlendirmesinin bu sonuçta etkili olduğu belirtilebilir. Eğitimde dijital teknolojilerin yalnızca destekleyici değil, öğrenme sürecini dönüştürücü bir unsur haline geldiği açıktır. Dolayısıyla, Web 2.0 destekli yapılandırmacı yaklaşımlar, geleneksel yöntemlerin sınırlılıklarını aşmak ve öğrenmeyi daha işlevsel kılmak adına, çağdaş fen öğretimi anlayışına önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the Web 2.0-supported 5E method in two experimental groups, and the methods in the 2018 Science Curriculum in the control group, on the academic achievement and life skills of 6th-grade students in the teaching of the“Force and Motion”unit. This study was conducted with 55 sixth-grade students at a public middle school in the city center of Burdur during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The school was selected based on criteria such as achievement level, socioeconomic status, location, and student number. The application process lasted four weeks. Before and after the interventions, the“Strength and Movement Achievement Test,”developed within the scope of this study, and the“Life Skills Scale,”prepared by Erduran Avcı and Korur (2022), were administered to determine the academic achievement and measure the life skills levels of the experimental and control groups. A quasi-experimental pre-test post-test control group design was preferred in this study. The main research problem was analyzed using MANOVA and sub-problems using T-tests in SPSS 22. The analyses revealed that all three groups of methods had a significant effect on students' post-test scores in the Force and Motion unit when pre-test scores were controlled for (p<0.05). When the effects of the dependent variables were examined separately, this effect was found to be significant on the academic achievement post-test score (p=0.017); however, it was determined that it did not have a significant effect on the life skills post-test score (p=0.089). The Web 2.0-supported 5E teaching model has been found to be effective in improving students' academic achievement, enabling them not only to acquire information but also to structure and visualize it. The multimedia capabilities offered by Web 2.0 tools, their ability to cater to diverse learning styles, facilitate the understanding of abstract concepts, and enhance cognitive engagement through interactive learning environments, can be cited as contributing factors to this result. It is clear that digital technologies in education have become not only a supportive element but also a transformative one in the learning process. Therefore, Web 2.0-supported constructivist approaches make a significant contribution to the contemporary understanding of science teaching by overcoming the limitations of traditional methods and making learning more functional.