Web 2.0 araçları kullanılarak yapılan yaratıcı yazma çalışmalarının öğrencilerin yazma, yaratıcı yazma ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of creative writing practices using web 2 tools on students' writing, creative writing and digital literacy skills
- Tez No: 1000029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yazma ve yaratıcı yazma, bireyin duygu ve düşüncelerini yapılandırarak kendini özgün ve etkin bir biçimde dile getirebileceği en önemli dil becerilerinden biridir. Özellikle de 21. yüzyıl ve dijital okuryazarlık becerilerinin çağımız öğrencilerine kazandırılmasına yönelik Web 2.0 araçlarını işe koşma çalışmalarına önem verilmektedir. Bu çalışmanın amacı Web 2.0 araçları ile yapılacak yaratıcı yazma çalışmalarının ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin yazma, yaratıcı yazma ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel metotların bir arada eşit öncelikte kullanıldığı karma yöntemde“yakınsayan paralel desen”tercih edilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen kullanılmıştır. Milli eğitime bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilen araştırmada ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın nitel boyutunda görüşme ve yazılı dokümanlardan yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Nitel boyutunda ise uygun örnekleme türüne başvurulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Denizli ilinde bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin tamamı -71 öğrenci- oluşturmaktadır. Okulda bulunan üç şubeden benzer ön test puan ve düzeylere sahip birbirine en yakın iki şube seçilmiştir. Çalışma grubunun bulunduğu iki şubeden birinin deney grubu (24 öğrenci) diğerinin kontrol grubu (25 öğrenci) olarak belirlenmesi seçkisiz bir yolla yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde Kasap (2019) tarafından geliştirilen“Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği”“Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği (YARYÜDÖ)”ve Şahin, Asal Özkan ve Turan (2022) tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nitel verilerin elde edilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Ayrıca öğrenci günlüklerinden de yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde SPSS paket programı kullanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi yapılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Analizler ve hesaplamalar sonucu Web 2.0 araçlarıyla yapılan yaratıcı yazma çalışmalarının öğrencilerin yazma becerilerini olumlu yönde etkilediği, yaratıcı yazma becerilerini ise olumlu yönde geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe derslerinde Web 2.0 araçlarının kullanımı da öğrencilerin dijital okuryazarlık becerilerini olumlu yönde geliştirdiği görülmüştür. Görsel ve estetik algıyı geliştirmenin yanında öğrencilerin dilsel becerilerini de geliştiren Web 2.0 uygulamalarının Türkçe derslerinde daha sık kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing and creative writing are among the most important language skills, enabling individuals to structure their feelings and thoughts and express themselves in an original and effective way. Particular emphasis is placed on utilizing Web 2.0 tools to equip 21st-century and digital literacy skills in today's students. The aim of this study is to determine the effect of creative writing activities using Web 2.0 tools on the writing, creative writing, and digital literacy skills of 4th-grade primary school students. A mixed-methods approach, using both quantitative and qualitative methods with equal priority, was employed, employing a“convergent parallel design.”A quasiexperimental design was used in the quantitative dimension of the study. A pre-testpost-test control group design was employed in the research conducted at a state school affiliated with the Ministry of National Education. Interviews and written documents were used in the qualitative dimension of this research. Purposive sampling was used to determine the study group in the quantitative dimension, while convenience sampling was employed in the qualitative dimension. The study group consisted of all 4th-grade students (71 students) attending a public primary school in Denizli during the fall semester of the 2023-2024 academic year. Two classes with similar pre-test scores and levels were selected from the three classes in the school. One of these two classes was randomly designated as the experimental group (24 students) and the other as the control group (25 students). To collect data, the“Writing Product Evaluation Scale”developed by Kasap (2019), the“Creative Writing Product Evaluation Scale (YARÜDÖ)”and the“Digital Literacy Scale for Primary School Students”developed by Şahin, Asal Özkan, and Turan (2022) were administered as pre-tests and post-tests. A semi-structured interview form was developed for qualitative data collection, and student journals were also used. Quantitative data were analyzed using the SPSS software package through frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, and t-tests. Qualitative data were analyzed using content analysis. Based on the analyses and calculations, it was concluded that creative writing activities conducted with Web 2.0 tools positively influenced students' writing skills and significantly improved their creative writing abilities. The use of Web 2.0 tools in Turkish language classes also contributed positively to students' digital literacy skills. In addition to enhancing visual and aesthetic perception, Web 2.0 applications were found to support the development of students' linguistic skills, and their more frequent use in Turkish lessons is recommended.