Depo sertifikaları
Depositary receipts
  1. Tez No: 100003
  2. Yazar: KORKUT ÖZKORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Depo sertifikası, Yabancı Sermaye Piyasası Araçlarının Kurul Kaydına Alınmasına İlişkin Esaslar Tebliğinde (Seri:lTT No:20),“Takasbank veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen saklama kuruluşlarında depo edilen yabancı menkul kıymetleri temsüen çıkarılan ve bu menkul kıymetlerin verdiği haklan aynen sağlayan, bunlara özdeş, hamiline yazdı nominal değeri temsil ettiği yabancı menkul kıymetin para birimi cinsinden ifade edilen bir sermaye piyasası aracı”olarak tanımlanmıştır. Türk hukukunda düzenlenişi 1992 yılında Sermaye Piyasası Kanununda yapılan değişiklikle olmuştur. Bu hükme göre,“Kurulca belirlenecek esaslar dahilinde ulusal veya uluslararası piyasalarda tedavülü kolaylaştırmak amacıyla, depo edilen menkul kıymetlerin verdiği haklan aynen sağlayan onlara özdeş hamiline yazdı depo edilen menkul kıymet sertifikalan'' çıkarılabilir. Daha sonra depo sertifikalarına ilişkin, yukarıda belirtilen Kurul Tebliği ve sonrasında İMKB düzenlemeleri çıkarılmıştır. İlk depo sertifikası, 1927 yılında ABD'de Amerikalı yatırımcıların yabancı menkul kıymetlere yatırım yapabilmelerim temin etmek üzere ”Amerikan Depo Sertifikası" olarak çıkarılmışta'. Sermaye Piyasası Kurulu kaydına alınma işlemleri Şeririn No:20 Tebliğine göre yapılacak olan depo sertifikalarının ihraçlanndaki satış ve daha sonraki alım satım İşlemleri İMKB'da gerçekleştirilecektir. Depo sertifikalarının temsil ettiği yabancı menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılacak kayda alınma başvurusu öncesinde saklama kuruluşunda aracı kuruluş adına depo edilir. Saklama kuruluşundan alınacak belge İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş.'ne (Takasbank) teslim edilir ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alınmayı müteakip depo sertifikalan Takasbank tarafından ihraçcı ile temsilcilik sözleşmesi imzalamış olan aracı kuruluş adma çıkarılır. 224Depo sertifikalarına ilişkin mevcut düzenlemeye göre, Türk depo sertifikası ihraç edilebilmesi mümkündür. TMKB'daki serbest bölge içinde faaliyet gösteren uluslararası pazarda işlem görecek olan Türk depo sertifikalarına ilişkin bir örnek bugüne kadar mevcut değildir. 225
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depositary Receipt (DR) is defined by the Communique on Principles Regarding Registration with die Board and Sale of Foreign Capital Market Instruments (Serial:in No:20), as“A capital market instrument in bearer form issued to represent its underlying security deposited with either Takasbank or other depository institutions approved by the Board. It provides the same rights and privileges as its underlying security, and is identical to it. Depositary receipt's nominal value is stated in money units of the foreign country where the underlying securities of the depository receipts have been issued.”In Turkish Law, depositary receipts were first regulated by the amendment of Capital Market Law made in 1992. According to that provision,“Under the principles, to be determined by the Board, for the purpose of facilitating the circulation in national or international markets, bearer ”depositary receipts“ providing the same rights given by deposited securities and identical thereto can be issued.”After that regulation, first above mentioned communique and also Istanbul Stock Exchange (ISE) resolutions concerning international market organized in tree zone have come into force. First DR example, in American Depositary Receipt form, was developed in 1927 in response to US-American investor interest in foreign securities. Before the registration application is made to the Board, underlying foreign securities of depository receipts, are to be entrusted to a depository for safekeeping in the name of the intermediary institution. The certificate to be taken from the custodian is delivered to Takasbank, and following the registration with the Board, the depository receipts are issued by Takasbank on behalf of the intermediary institution that has assigned an agreement of representation with issuer. According to tile current regulations concerning depositary receipts, it is possible to issue Turkish Depositary Receipts (TDRs). Till today no TDRs were issued or traded in ISE international market. 226