Çapraz listelenen hisse senetlerinin performansını etkileyen faktörler: Amerikan Depo Sertifikaları (ADR'lar) üzerine üç ampirik uygulama
Factors affecting the performance of cross-listed stocks: Three empirical applications on American Depositary Receipts (ADRs)
- Tez No: 1006264
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Ekonometri, Finance, Business Administration, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
Özet
Bu doktora çalışması, çapraz listelenen hisse senetlerinin performansını etkileyen ana faktörleri Amerikan Depo Sertifikaları (ADR'lar) üzerinden araştırmaktadır. Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler sayesinde, her ülkenin finansal piyasaları diğer ülkelerin finansal piyasalarıyla eşzamanlı çalışmaya başlamıştır. Günümüzde, ADR'lar sadece dayanak hisse senetlerinin bir uzantısı olmaktan çıkmış; küresel riskler, belirsizlikler ile beklenmedik şoklara doğrudan yanıt veren finansal araçlar haline gelmiştir. Bu nedenle, ADR'ların performansını etkileyen faktörler birbirini tamamlayan üç farklı ampirik uygulama çerçevesinde analiz edilmiştir. Tezin ilk bölümünde, Amerikan Depo Sertifikaları kavramı kapsamlı biçimde ele alınmış ve ilgili literatür incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, TURKCELL dayanak hisse senedi ile ADR getirileri arasındaki ilişki dinamik koşullu korelasyon (DCC-GARCH) modeli kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, ADR'lar ile dayanak hisse senetleri arasındaki ilişkinin zaman içinde sabit olmadığını; ana ülke ve işlem gördüğü piyasa koşullarına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Tezin üçüncü bölümünde, Avrupa merkezli GRANOLAS şirketlerine ait Amerikan Depo Sertifikaları (ADR'lar) üzerindeki küresel risk ve belirsizlik göstergeleri ile olan etkileşimi incelenmiştir. Bu süreçte, Amerika Ekonomik Politika Belirsizlik Endeksi (EPU), Küresel Ekonomik Politika Belirsizlik Endeksi (GEPU), Çin Ticaret Politikası Belirsizlik Endeksi (TPU) ve Sürdürülebilirlik Belirsizlik Endeksi (ESGUI) belirsizlik göstergeleri olarak kullanılmıştır. Jeopolitik Risk Endeksi (GPR), Volatilite Korku Endeksi (VIX) ve Finansal Stres Endeksi (STLFSI4) ise risk göstergeleri olarak analize dahil edilmiştir. Küresel Finans Krizi ve COVID-19 pandemi dönemlerini temsil eden kukla değişkenler modele eklenmiştir. ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilen analizde, bu göstergelerin ADR fiyatları üzerindeki kısa ve uzun dönem etkileri değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, CrowdStrike kaynaklı küresel siber risk olayının New York Borsası'nda (NYSE) işlem gören büyük ölçekli firmalara ait ADR'ların anormal getirileri üzerindeki etkisi olay çalışması yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Analiz bulguları, beklenmedik ve dışsal nitelikteki siber risk şoklarının ADR getirileri üzerinde sektörler bazında kısa vadede anlamlı fiyat tepkilerine yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, siber şokların ADR fiyatlamasında dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan analizler sonucunda, Amerikan Depo Sertifikalarının performansının sadece dayanak hisse senetlerinin hareketleriyle açıklanamayacağı; piyasa endeksleri, küresel risk ve küresel belirsizlik unsurları ile birlikte siber risklerin de ADR getirilerini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral study investigates the main factors affecting the performance of cross-listed shares through American Depositary Receipts (ADRs). Thanks to globalisation and technological advancements, each country's financial markets have begun to operate more synchronously with those of other countries. Today, ADRs have evolved from being merely an extension of the underlying shares to financial instruments that respond directly to global risks, uncertainties, and unexpected shocks. Therefore, the factors influencing the performance of ADRs have been analysed within three complementary empirical frameworks. In the first part of the thesis, the concept of American Depositary Receipts is comprehensively discussed, and relevant literature is reviewed. In the second part of the thesis, the relationship between TURKCELL's underlying share returns and ADR returns is examined using the Dynamic Conditional Correlation (DCC-GARCH) model. The findings indicate that the relationship between ADRs and the underlying shares is not constant over time; it varies by home country and the market conditions in which they are traded. In the third part of the thesis, the interaction between global risk and uncertainty indicators and American Depositary Receipts (ADRs) of European-based GRANOLAS companies is analysed. During this process, the Economic Policy Uncertainty Index (EPU), the Global Economic Policy Uncertainty Index (GEPU), the China Trade Policy Uncertainty Index (TPU), and the Sustainability Uncertainty Index (ESGUI) are used as uncertainty indicators. The Geopolitical Risk Index (GPR), the Volatility/Fear Index (VIX), and the Financial Stress Index (STLFSI4) are included as risk indicators. Dummy variables for the Global Financial Crisis and the COVID-19 pandemic are incorporated into the model. The ARDL bounds testing approach is employed to assess the short and long-term impacts of these indicators on ADR prices. In the fourth part of the thesis, the impact of the global cyber risk event originating from CrowdStrike on the abnormal returns of ADRs of large-scale firms traded on the New York Stock Exchange (NYSE) is examined using an event study methodology. The results show that unexpected, exogenous cyber risk shocks lead to significant short-term price reactions in ADRs on a sectoral basis. The finding also highlights that cyber shocks are an important factor to consider in ADR pricing. As a result of the analyses, it is concluded that the performance of American Depositary Receipts cannot be explained solely by the movements of the underlying shares; market indices, global risk, global uncertainty factors, and cyber risks all influence ADR returns.