Louise Endrich'in eserlerinde dinsel ve söylemsel ögeler
Religious and mythological elements in Louise Endrich's Novels
- Tez No: 100004
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Kızılderili yazınını, Amerikan yazınının vazgeçilmez bir parçası haline getiren önemli yazarlardan Louise Erdrich'in Love Medicine, Tracks, The Beet Queen. The Bingo Palace ve Tales of Burning Love adlı romanlarından oluşan“Matchimanito Beşlemesi (1983-1996)”, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Özellikle, romanların içeriğindeki dinsel ve söylense! öğelerin incelenmesi amaçlandığı için; çalışmanın ilkörnekseî eleştiri yöntemi kullanılarak hazırlanması uygun görülmüştür. Beş romanda da adına rastlanan karakterler June Kashpaw, Gerry Nanapush ve Lipsha Morrisey, bu anlamda ilkörnekseî karakterler olarak ele alınmış; bu karakterlerin yaşamlarında yer alan ve onları söylense! tanrılara dönüştüren ilkörnekseî edimler saptanmıştır. İnançların ve söylenlerin kaynağı olarak insan ırkının ortak bilinçdışım gösteren ilkörnekseî yaklaşım; farklılıkların coğrafi ve tarihsel uzaklıklardan ibaret olduğunu, ırksal farklılıklara rağmen insan zihninin aynı söylen motiflerini ürettiğini ve bu ortak motiflerin ayırdma varıldığı takdirde, insanoğlunun belirli bir olgunluğa, dolayısıyla bfitünlenmeye ulaşacağını savunur. İlkörnekseî yaklaşımla Erdrich'in eserleri incelendiğinde, kızılderiîi, Alman ve Fransız atalarının geleneğini sürdüren melez yazarın, farklı kültürlere ait gibi görünen masalsı kahramanların, aynı kaynaktan gelen ortak ilkörnekleri yansıttığı görülür. Erdrich'in eserleri, ortak öykü motifleriyle birbirine bağlı olduğu saptanan kültürlerin ve o kültürlerin sahibi olan halkların“ölümsüzlük”iksiri sayılabilecek, çağdaş bir söylen niteliği taşır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consisting of the novels entitled Love Medicine, Tracks, The Beet Queen, The Bingo Palace and Tales of Burning Love,“The Matchimanito Qitinchology”by Louise Erdrich is the subject matter of this study. Erdrich İs not oniy one of the most prominent Native American authors but also a canonized storyteller of contemporary American Literature. Archetypal critical approach is applied in our analysis because the aim of this study is to focus on religious and mythological elements in these five novels. In this sense, June Kashpaw, Gerry Nanapush and Lipsha Morrisey, the protagonists of her quinchology, are archetypal characters; and the archetypal situations and acts that transform these characters into God-like figures are depicted to underline their cyclical existence, and thus the theme of immortality. Archetypal approach indicates that the source of beliefs and myths is the collective unconscious of the human race, according to which human mind, regardless of race, produces the same mythological motives. Hence, the recurring motives leading the individuals and peoples to maturity and to a sense of wholeness. As a mixed blood American (Native American, German and French) Erdrich uses the archetypes stemming from the same source of human collective memory. Erdrich' s novels create a modern myth which can be considered“medicine of immortality”for the peoples of these cultures, which are interrelated with each other by means of common myths, story and narrative patterns.