An examination of EFL coursebook content and learner attitudes within the Global Englishes paradigm
Küresel İngilizceler paradigması çerçevesinde EFL ders kitaplarının içeriği ve öğrenci tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 1000031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlere yönelik ders kitaplarının Küresel İngilizceler paradigmasıyla ne ölçüde örtüştüğünü incelemekte ve öğrencilerin farklı İngilizce çeşitlerine yönelik tutumlarını araştırmaktadır. Bu araştırma ders kitaplarının dilsel çeşitliliği ve küresel bağlamlarda iletişim yeterliliğini destekleyip desteklemediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada karma yöntem tasarımı benimsenmiştir. İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında kullanılan altı ders kitabı (Evolve ve Language Hub) dört boyutta analiz edilmiştir: temsil edilen İngilizce çeşitleri, konuşmacı ve etkileşim türleri, uluslararası iletişim ortamlarının varlığı ve anlam söyleşmesi fırsatları sunan etkinliklerin yer alıp almadığı. Ek olarak, aynı hazırlık programına kayıtlı 108 öğrenciye Sözel Eşleştirme Testi uygulanmıştır. Sözel Eşleştirme Testi, Kachru'nun İç, Dış ve Genişleyen Dairelerinden altı farklı aksanı içeren ses örnekleriyle öğrencilerin örtük tutumlarını ölçmeyi amaçlamıştır. Ders kitabı analizi, İç Daire İngilizcelerinin baskın olduğunu, yerli–yerli konuşmacı diyaloglarının öne çıktığını, küresel iletişim bağlamlarının sınırlı temsil edildiğini ve anlam söyleşmesine yönelik etkinliklerin düşük sıklıkta yer aldığını ortaya koymuştur. Sözel Eşleştirme Testi sonuçları, öğrencilerin statü ve anlaşılırlık açısından İç Daire aksanlarını tercih ettiğini; ancak bazı anadili İngilizce olmayan çeşitlere, özellikle Türk aksanlı İngilizce örneğine, karşı da bir açıklık sergilediklerini göstermiştir. Bu bulgular, daha kapsayıcı ders materyallerine ve çokdilli, etkileşim temelli küresel iletişim bağlamlarını yansıtan sınıf uygulamalarına duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how EFL coursebooks align with the principles of the Global Englishes paradigm and explores learners' attitudes toward different English varieties. Grounded in the framework of Global Englishes, the research investigates whether coursebook content supports linguistic diversity and communicative competence in global contexts. A mixed-methods design was adopted. Six coursebooks used in the English preparatory program of a foundation university in Istanbul (Evolve and Language Hub) were analyzed to assess their alignment across four dimensions: the range of English varieties represented, the types of interlocutors and interactions, the presence of international communication settings, and the inclusion of activities that promote negotiation of meaning. Additionally, a Verbal Guise Test (VGT) was administered to 108 students enrolled in the same preparatory program. The VGT featured six speech samples representing accents from Kachru's Inner, Outer, and Expanding Circles, designed to elicit learners' implicit attitudes. The coursebook analysis revealed a dominance of Inner Circle Englishes, native–native speaker dialogues, limited representation of global contexts, and a low frequency of NoM-focused activities. VGT results showed a strong preference for Inner Circle varieties in terms of status and comprehensibility, though students also expressed openness toward some non-native varieties, particularly the Turkish-accented English sample. These findings suggest the need for more inclusive coursebook content and classroom practices that reflect the multilingual and interactive nature of global English communication.