5.sınıf matematik ders kitabındaki etkinliklerin sürdürülebilirlik açısından geliştirilmesi ve uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the development and applicability of activities in the 5th grade mathematics textbook in terms of sustainability
  1. Tez No: 1000035
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ŞULE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇELİKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında MEB 5. sınıf matematik ders kitabındaki sürdürülebilirlik etkinliklerini analiz etmeyi, etkinlikleri belirlenen kriterler çerçevesinde geliştirmeyi ve matematik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda bu etkinliklerin uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılarak yürütülmüştür. İlk aşamada doküman analizi yöntemiyle, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2024 yılı 5. sınıf matematik ders kitabındaki etkinlikler sürdürülebilirlik temaları açısından incelenmiştir. Ardından elde edilen bulgular doğrultusunda ders kitabındaki sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu bulunan 25 etkinlik iyileştirme sürecine alınarak geliştirilmiştir. Etkinlikler; ekoloji, enerji tasarrufu, atık yönetimi ve iç ortam kalitesi gibi sürdürülebilirlik bileşenlerini içerecek biçimde yapılandırılmış ve uzman görüşleri aracılığıyla içerik geçerliği açısından değerlendirilmiştir. Nitel veriler içerik analiziyle çözümlenmiş; nicel veriler ise betimsel istatistiklerle desteklenmiştir. Ayrıca etkinlikler, 6 uzmanın puanlamaları ve gerçekleştirilen uzman görüşmeleriyle bütüncül olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut ders kitabındaki etkinliklerin sürdürülebilirlik açısından sınırlı olduğunu ortaya koymuş; geliştirilen özgün etkinliklerin ise sürdürülebilir kalkınma bilinci oluşturma ve disiplinler arası düşünme becerilerini desteklemede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde vurgulanan değer temelli eğitim ve özellikle sürdürülebilirlik bilinciyle örtüşmektedir. Modelin disiplinler arası öğrenme yaklaşımı doğrultusunda geliştirilen etkinlikler, hem matematiksel düşünmenin hem de çevresel sorumluluk bilincinin eş zamanlı olarak kazandırılmasını hedeflemektedir. Böylece araştırma, sürdürülebilir kalkınma eğitiminin ilköğretim matematik programlarına entegrasyonuna yönelik örnek bir uygulama sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the sustainability activities in the 2024-2025 academic year MEB 5th grade mathematics textbook, to develop the activities within the framework of determined criteria and to evaluate the applicability of these activities in line with the opinions of mathematics teachers. The research was conducted using the explanatory sequential design, which is a mixed method design. In the first stage, the activities in the 2024 5th grade mathematics textbook published by the Ministry of National Education were examined in terms of sustainability themes using the document analysis method. Then, in line with the findings, 25 activities that were found to be compatible with the sustainability principles in the textbook were taken into the improvement process and developed. The activities were structured to include sustainability components such as ecology, energy saving, waste management and indoor environmental quality and were evaluated in terms of content validity through expert opinions. Qualitative data were analyzed by content analysis; quantitative data were supported by descriptive statistics. In addition, the activities were evaluated holistically with the scoring of 6 experts and expert interviews. The findings revealed that the activities in the current textbook were limited in terms of sustainability; The original activities developed were found to be effective in raising sustainable development awareness and supporting interdisciplinary thinking skills. This study aligns with the values-based education, and particularly sustainability awareness, emphasized in the Turkish Century Education Model. Activities developed in line with the model's interdisciplinary learning approach aim to simultaneously foster both mathematical thinking and environmental responsibility awareness. Thus, the research offers an exemplary application for integrating sustainable development education into primary school mathematics programs.