Burdur Kız Öğretmen Okulu mezunlarının öğretmen yetiştirmeye ilişkin görüşlerinin belirlenmesi: Bir anlatı çalışması
Identifying the views of Burdur Girls' Teacher Training School graduates on teacher education: A narrative study
- Tez No: 1000034
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Burdur Kız Öğretmen Okulu mezunlarının öğretmen yetiştirme süreçlerine ilişkin görüş ve deneyimlerini anlatı temelli bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Türkiye'de öğretmen yetiştirmede önemli bir yere sahip olan kız öğretmen okulları, özellikle kırsal alanlarda eğitim hizmetinin yaygınlaştırılmasında önemli roller üstlenmiştir. Bu bağlamda, Burdur Kız Öğretmen Okulu mezunlarının mesleki kimliklerinin oluşum süreci, eğitim aldıkları dönemdeki pedagojik yaklaşımlar, öğretmenlik mesleğine bakışları ve eğitim sistemine ilişkin değerlendirmeleri bu çalışmada ele alınmıştır. Araştırmanın başlangıcında konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve ardından katılımcılara uygulanacak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Bu görüşme formunun hazırlanmasında alanında uzman akademisyenlerin görüşleri alınmıştır. Uzman görüşlerinin alınmasının amacı, çalışmanın geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmaktır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin gerçek isimleri yerine kod isimler (T.1, T.2 vb.) kullanılmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden biri olan anlatı (narrative) yöntemi ile yürütülmüştür. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 10 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcıların araştırma sorularına verdikleri yanıtlar 20 farklı kodda toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler anlatı analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma sonucunda, mezunların öğretmen okullarında aldıkları eğitimin mesleki yaşamlarına önemli katkılar sağladığı, öğretmenlik mesleğine duydukları bağlılık ve idealizmin yüksek olduğu, ancak günümüz öğretmen yetiştirme sistemine yönelik eleştirilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, geçmişteki öğretmen yetiştirme deneyimlerinin günümüz politikalarına ışık tutabilecek nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions and experiences of the graduates of Burdur Girls' Teacher Training School regarding the teacher education process through a narrative-based approach. Girls' teacher training schools, which held a significant place in teacher education in Turkey starting from the early years of the Republic, played a crucial role in expanding educational services, particularly in rural areas. In this context, the professional identity formation of Burdur Girls' Teacher Training School graduates, the pedagogical approaches during their education, their perspectives on the teaching profession, and their evaluations of the education system were examined in this study. At the beginning of the research, a literature review on the subject was conducted, and a semi-structured interview form was prepared for the participants. Expert opinions from academics in the field were consulted during the preparation of this form in order to increase the validity and reliability of the study. Pseudonyms (e.g., T.1, T.2) were used instead of real names of the participating teachers. The study was conducted using the narrative method, which is one of the qualitative research designs. The participants consisted of 10 teachers selected through purposive sampling. The responses given by the participants were categorized under 20 different codes. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using narrative analysis. The findings indicate that the education the graduates received at teacher training schools significantly contributed to their professional lives, that their commitment to and idealism about the teaching profession were strong, yet they expressed critical views regarding the current teacher education system. These results suggest that past experiences in teacher education can provide valuable insights for current educational policies.