Investigation of ferulic acid-related cell death in glioma cell line- role of quantum dots
Glioma hücre hatlarında ferulik asitle ilişkili otofajinin araştırılması
- Tez No: 1000046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), en yaygın malign gliomadır ve mevcut tedavi yöntemlerine dirençlidir. Doğal kökenli fenolik bir bileşik olan ferulik asit (FA), antioksidan ve antikanser aktiviteleriyle bilinen bir ajandır. Bu deneyde, serbest FA ve FA ile konjuge edilmiş kuantum noktalarının (FA-QDs) C6 glioma hücreleri üzerindeki etkisini inceledik. Oksidatif stres kontrolü TAS ve TOS testleri ile test edilirken, CPA'nın sitotoksik etkileri MTT testi, empedans tabanlı gerçek zamanlı hücre analizi (xCELLigence) ve faz kontrast mikroskopi ile araştırıldı. Otofaji indüksiyonu ATG5 ekspresyonu kullanılarak belirlendi. FA ve FA-QDs'nin fiziksel ve kimyasal özellikleri FTIR ve DSC çalışmalarıyla değerlendirildi. Sonuçlar: FA-QDs, antioksidan durumu iyileştirdi, oksidan seviyelerini düşürdü ve serbest FA'ya kıyasla daha yüksek sitotoksik etkiye ve artmış otofaji indüksiyonuna sahipti. Bu çalışma, FA nanoformülasyonunun glioblastoma için etkili bir ROS modülatörü ve otofaji ile ilişkili terapötik yaklaşım olduğunu ilk kez göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common malignant glioma, and remains refractory to current treatment modalities. Ferulic acid (FA), a phenolic compound of natural origin, is an agent recognized for its antioxidant and anticancer activities. In this experiment, we examined the impact of free FA and FA-conjugated quantum dots (FA-QDs) on C6 glioma cells. Oxidative stress control was tested by TAS and TOS tests, whereas the cytotoxic effects of CPA were investigated through the MTT test, impedance-based real-time cell analysis (xCELLigence), along with phase-contrast microscopy. Autophagy induction was determined using ATG5 expression. Physical and chemical features of FA and FA-QDs were evaluated by FTIR and DSC studies. FA-QDs improved the antioxidant status, decreased oxidant levels, and had a higher cytotoxic effect compared to free FA with increased autophagy induction. This work demonstrates for the first time that FA nanoformulation is an effective ROS modulator and autophagy-associated therapeutic approach for glioblastoma.