Türkiye'nin Afrika politikasında Maarif Vakfının önemi: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Maarif Vakfının Afrika faaliyetleri
The significance of the Maarif Foundation in Turkey's African policy: African activities of the Maarif Foundation after the July 15 coup attempt
- Tez No: 1000073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKKO MEHMET BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihsel bir zemin üzerine inşa edilen Türkiye'nin Afrika politikası; siyasi, insani, ekonomik ve kültürel boyutları kapsayan bir çerçevede ele alınmaktadır. Afrika kıtası geçmişte çoğunlukla açlık ve yoksulluk gibi olumsuz kavramlarla gündeme gelirken, günümüzde daha çok gelişmekte olan ülkeler kategorisinde, yeraltı kaynakları zenginliği, genç ve dinamik nüfusu ile anılmaktadır. Kıtaya dünyanın bakışı bu surette ciddi anlamda değişmekte ve dönüşmektedir. İnsanlığın geleceği için önemli bir coğrafya olarak görülen Afrika kıtası ile dünyanın önde gelen ABD, Çin, Rusya gibi ülkeleri çok yönlü ilişkiler geliştirmektedir. Türkiye de bu çerçevede Afrika kıtasıyla olan ilişkilerini siyasi, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda geliştirme arayışı içerisindedir. Bu doğrultuda Türkiye, yakın tarihinde kurulan sivil toplum kuruluşları ile bölgesel, kültürel, ekonomik ve maarif anlamda çıkar veya amaçlarını gerçekleştirebilmek için ulusötesi programlarla birlikte hareket etmektedir. Bu çerçevede 2016 yılında kurulan Türk Maarif Vakfı, Afrika kıtası ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin güçlenmesine ve iş birliğinin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmada, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk-Afrika ilişkilerinde Maarif Vakfı'nın eğitim alanındaki faaliyetleri ile bu faaliyetlerin Türkiye'nin Afrika'ya yönelik dış politika hedefleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's Africa policy, which is built upon a historical background, is addressed within a framework encompassing political, humanitarian, economic, and cultural dimensions. While the African continent was predominantly associated with negative concepts such as famine and poverty in the past, today it is increasingly recognized among developing regions due to its rich natural resources as well as its young and dynamic population. Accordingly, the global perception of the continent has undergone a significant transformation. Africa, considered an important geography for the future of humanity, has become a region where major global actors such as the United States, China, and Russia develop multifaceted relations. Within this context, Turkey has also sought to enhance its relations with the African continent in political, economic, cultural, and humanitarian fields. In this regard, Turkey has implemented transnational programs in cooperation with civil society organizations established in recent years in order to achieve its regional, cultural, economic, and educational objectives. In this framework, the Turkish Maarif Foundation, established in 2016, has made significant contributions to strengthening relations and fostering cooperation between the Republic of Turkey and the African continent. This study examines the educational activities of the Turkish Maarif Foundation in Turkish–African relations following the July 15 coup attempt and evaluates the impact of these activities on Turkey's foreign policy objectives towards Africa.