Türkiye'nin Nijerya'ya yönelik dış politikası
Turkish foreign policy in Nigeria
- Tez No: 1004081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 2016 ve 2024 yılları arasında Nijerya'ya yönelik dış politikasının evrimini ve stratejik yönelimini araştırmaktadır. Türkiye'nin daha geniş Afrika stratejisi bağlamında, Nijerya, Ankara'nın Sahra Altı Afrika genelindeki çok kutuplu hedeflerinde kritik bir çıpa devlet olarak ortaya çıkmaktadır. Bu dönem, üst düzey diplomatik temaslar, çok sektörlü mutabakat zaptlarının (MoU'lar) imzalanması ve ticaret, savunma, eğitim ve kültür diplomasisinde yoğunlaştırılmış işbirliği ile karakterize edilmektedir. Türkiye'nin Nijerya ile olan angajmanı, yumuşak güç, insani diplomasi ve daha geniş jeopolitik değerlendirmelerin bir karışımını yansıtmaktadır. Çalışma, yorumlayıcılığa dayalı nitel bir araştırma tasarımını benimsemekte, Türk dış politikasının nasıl alındığını, anlaşıldığını ve Nijerya'da kurumsallaştırıldığını değerlendirmek için belge analizi, elit röportajları ve ikincil literatürü kullanmaktadır. Yumuşak güç, Neorealizm ve Postkolonyal Uluslararası İlişkiler kavram ve kuramlarına dayanarak, Türkiye'nin Batı dışı ve sömürgeci olmayan kimliğinin, giderek çok kutuplu hale gelen küresel düzende Nijerya'nın stratejik hedefleri ile nasıl uyum sağladığını araştırmaktadır. Bulgular, Türkiye'nin Türkiye Bursları programı, Maarif Vakfı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) gibi araçları etkili bir şekilde kullandığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, şeffaflık, uzun vadeli planlama ve karşılıklı güven gibi alanlarda zorluklar devam etmektedir. Nijerya'nın yanıtı, diplomatik olarak sıcak olmasına rağmen, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere diğer küresel aktörlerle çakışan stratejik çıkarlar nedeniyle temkinli kalmaktadır. Bu çalışma, Türk dış politikasının Nijerya'da dini dayanışma, kalkınma diplomasisi ve ekonomik 8 genişlemeyi birleştiren hibrit bir model aracılığıyla işlediği sonucuna varmaktadır. Yükselen güçlerin Afrika devletleriyle geleneksel donör–alıcı paradigmasının ötesinde nasıl etkileşim kurduğunu anlamaya Afrosentrik, ampirik temelli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the evolution and strategic orientation of Turkey's foreign policy toward Nigeria between 2016 and 2024. Within the context of Turkey's broader Africa strategy, Nigeria emerges as a critical anchor state in Ankara's multipolar ambitions across Sub-Saharan Africa. This period is characterized by high-level diplomatic exchanges, the signing of multi-sectoral memoranda of understanding (MoUs), and intensified cooperation in trade, defense, education, and cultural diplomacy. Turkey's engagement with Nigeria reflects a blend of soft power, humanitarian diplomacy, and broader geopolitical considerations. The study adopts a qualitative research design rooted in interpretivism, utilizing document analysis, elite interviews, and secondary literature to assess how Turkish foreign policy is received, understood, and institutionalized in Nigeria. Drawing upon the concept of soft power, Neorealism, and Postcolonial International Relations theory, it explores how Turkey's non-Western and non-colonial identity aligns with Nigeria's strategic goals in an increasingly multipolar global order. Findings reveal that Turkey has effectively employed tools such as the Türkiye Scholarships program, the Maarif Foundation, and the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA). Nonetheless, challenges persist in areas such as transparency, long-term planning, and mutual trust. Nigeria's response, though diplomatically warm, remains cautious due to overlapping strategic interests with other global actors including China, the United States, and the European Union. This study concludes that Turkish foreign policy in Nigeria operates through a hybrid model combining religious solidarity, developmental diplomacy, and economic expansion. It offers an Afrocentric, empirically grounded contribution to the understanding of how rising powers engage African states beyond the traditional donor–recipient paradigm.