XX. Yüzyılda Tunus'ta edebî ve kültürel faaliyetler
Literary and cultural activities of Tunusian in twentieth century
- Tez No: 1000117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tunus, Antik çağlardan günümüze kadar Kartaca İmparatorluğu, Roma, Vandal, Bizans, Arap ve Osmanlı gibi farklı milletler ve çeşitli medeniyetlerin buluştuğu bir coğrafyada yer almaktadır. Farklı dinler, diller ve geleneklerin bir arada yaşadığı, her birinden derin izler taşıyan bir kültür mozaiği haline gelen ülke, son derece zengin ve çeşitli kültürel bir mirasa sahiptir. İslam'ın 7. yüzyılda bölgeye gelişiyle kültürel kimliği büyük ölçüde şekillenmiş olsa da Roma ve Bizans dönemlerinden kalma Hristiyan ve Yahudilik gibi dinlerin de bugünkü Tunus'un kültürel dokusunun oluşmasında tesiri olduğu görülmektedir. Osmanlı döneminde Türk kültürü, sömürge döneminde Fransız ve İtalyan kültürü Tunus'un sanatına, toplumsal yapısına, mimarisine ve edebiyatına kadar pek çok alana nüfuz etmiş, özellikle Fransız sömürge dönemi, ülkenin dil ve eğitim sistemini ciddi anlamda etkilemiştir. Tüm bu süreçler, Tunus'un kültürel yapısını çok boyutlu ve zengin kılarak bugün modern Tunus'un hem Arap-İslam dünyası hem de Akdeniz coğrafyası ile güçlü bağlara sahip olmasını sağlamıştır. 1956 öncesi sömürge, sonrası bağımsızlık dönemlerini içine alan 20. yüzyıl, Tunus'un edebi ve kültürel hayatında köklü dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu bağlamda çalışmada, ilk olarak Tunus'un içinde bulunduğu bölge ve tarih incelenmiş, akabinde edebi ve kültürel hayata zemin hazırlayan eğitim, çeşitli kurum ve müesseseler, matbaa ve basının seyri hakkında bilgi verilmiş olup son olarak bu yüzyılda modern Tunus edebiyatının edebi türleri ve bunların önde gelen temsilcilerinden bahsedilerek kaynaklar ve belgeler ışığında 20. yüzyılda edebî ve kültürel alanda Tunus'un durumu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tunisia is located in a geography where different nations and various civilizations such as the Carthaginian Empire, Roman, Vandal, Byzantine, Arab and Ottoman have met from ancient times to the present day. The country, which has become a cultural mosaic where different religions, languages and traditions coexist and which carries deep traces of each, has an extremely rich and diverse cultural heritage. Although the cultural identity of the region was largely shaped by the arrival of Islam in the 7th century, it is seen that religions such as Christianity and Judaism from the Roman and Byzantine periods also have an impact on the cultural texture of today's Tunisia. Turkish culture during the Ottoman period and French and Italian culture during the colonial period have influenced many areas of Tunisia, including its art, social structure, architecture and literature, and the French colonial period in particular has seriously affected the country's language and education system. All these processes have made the cultural structure of Tunisia multidimensional and rich, enabling modern Tunisia to maintain strong ties with both the Arab-Islamic world and the Mediterranean geography. The twentieth century, which includes both the pre-1956 colonial period and the post-independence era, is a period of radical transformations in the literary and cultural life of Tunisia. In this context, the study first examines the region and history in which Tunisia is located, followed by providing information on the education system, various institutions, and the course of printing and the press that laid the groundwork for literary and cultural life. Finally, the literary genres of modern Tunisian literature in this century and their leading representatives are mentioned, and the situation of Tunisia in the literary and cultural fields in the twentieth century is revealed in the light of sources and documents.