The development of room temperature gas sensors for oxidizing/reducing gases by using moss with G-C3N4 hybrid nanocomposites
G-C3N4 hibrit nanokompozitlerle mos kullanilarak gazlari oksitleyici/i̇ndirgeyici oda sicakliği gaz sensörlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 1000137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ŞENDOĞDULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çevre ve iş sağlığı alanında hava kirliliğinin, özellikle de H2S, CO2, H2 ve NH3 gibi tehlikeli gazların değerlendirilmesi, sağlık riskleri nedeniyle büyük önem taşıyor. Geleneksel yöntemler, son derece hassas ve uyarlanabilir olan Metal Oksit Yarı İletken (MOS) sensörleri ile gaz sensörleri ile desteklenmektedir. SnO₂, ZnO ve TiO₂ gibi malzemelere dayanan bu sensörler, gaz molekülleri ile etkileşime girdiğinde elektrik direncini değiştirerek gazları algılar ve bu da onları gerçek zamanlı izleme için ideal kılar. Ancak geleneksel MOS sensörleri yüksek sıcaklıklar gerektirir, bu da yüksek enerji tüketimine ve kullanım ömrünün kısalmasına neden olur. Nano yapılı malzemeler kullanan oda sıcaklığı MOS sensörleri, düşük güç tüketimi ve gelişmiş seçicilik sunar ancak hassasiyet zorluklarıyla karşı karşıyadır. Grafit karbon nitrür (g-C3N4), özellikle metal oksitlerle birleştirildiğinde gaz algılama yeteneklerini artıran benzersiz özellikleri, kararlılığı ve uyarlanabilirliği nedeniyle dikkat çekiyor. Bu araştırma, verimli, düşük maliyetli ve sağlam algılama çözümlerini amaçlayan, CO2 ve H2 gazlarını hedef alan oda sıcaklığı sensörleri için g-C3N4/metal oksit nanokompozitlerini araştırıyor.
Özet (Çeviri)
In environmental and occupational health, assessing air pollution, particularly hazardous gases like H2S, CO2, H2, and NH3, is crucial due to their health risks. Traditional methods are being supplemented by gas sensors, with Metal Oxide Semiconductor (MOS) sensors being highly sensitive and adaptable. These sensors, based on materials like SnO₂, ZnO, and TiO₂, detect gases by changing electrical resistance when interacting with gas molecules, making them ideal for real-time monitoring. However, traditional MOS sensors require high temperatures, leading to high energy consumption and reduced lifespan. Room temperature MOS sensors, using nanostructured materials, offer low power consumption and improved selectivity but face sensitivity challenges. Graphitic carbon nitride (g-C3N4) is gaining attention for its unique properties, stability, and adaptability, particularly when combined with metal oxides, enhancing gas sensing capabilities. This research explores g-C3N4/metal oxide nanocomposites for room temperature sensors targeting CO2 and H2 gases, aiming for efficient, low-cost, and robust sensing solutions.