Türk toplumunda üç boyutlu tomografi üzerinden nazal kemik ve üst lateral kartilaj arasındaki anatomik ilişkinin belirlenmesi ve sınıflandırılması
Determination and classification of the anatomical relationship between the nasal bone and the upper lateral cartilage using three dimensional computed tomography in the Turkish population
  1. Tez No: 1000145
  2. Yazar: İSMAİL BÜLBÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda nazal kemik ile üst lateral kıkırdak arasındaki anatomik ilişkinin üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (3D-BT) kullanılarak değerlendirilmesi ve keystone bölgesinde yer alan bony cap yapısının morfolojik olarak sınıflandırılmasıdır. Çalışmaya, 2022–2025 yılları arasında rinoplasti planlanan ve daha önce nazal cerrahi ya da fraktür öyküsü bulunmayan toplam 1027 erişkin birey dahil edildi. Tüm olguların üç boyutlu BT görüntüleri analiz edildi. Bu çalışmadan elde ettiğimiz verilerden dorsal keystone bölgesindeki bony cap morfolojisi 5 adet gruba ve bir adette sınıflandırılamayan atipik gruba ayrılmıştır. Bulgulara göre toplam 1027 olgu içerisinde en yüksek temsil oranı M şeklinde morfolojide saptanmış olup, bu grup katılımcıların %48,7'sini (n=500) oluşturmuştur. Bunu sırasıyla ters U şekli (%12,8; n=131), ters geniş U şekli (%12,0; n=123), W şekli (%10,7; n=110), Atipik/sınıflandırılamayan grup (%8,1; n=83) ve U şekli (%7,8; n=80) izlemiştir. Çalışmadaki sonuçlar 6 farklı grubun nazal kemik ve üst lateral kartilajlar arasındaki morfolojik ilişkisi bu coğrafyada yaşayan insanların genetik açıdan heterojenitesiyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bununla beraber yaptığımız çalışma bu konuyu ele alan yegane çalışma özelliğindedir. Keystone bölgesinin morfolojik çeşitliliğinin Türk popülasyonunda belirgin olduğunu ve dorsal keystone morfolojisinin rinoplasti planlamasında dorsal stabilite ve estetik konturun öngörülmesinde önemli bir parametre olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the anatomical relationship between the nasal bone and the upper lateral cartilage in the Turkish population using three-dimensional computed tomography (3D-CT) and to morphologically classify the bony cap structure located within the keystone region. A total of 1027 adult individuals scheduled for rhinoplasty between 2022 and 2025, with no history of prior nasal surgery or fracture, were included in the study. Three-dimensional CT images of all cases were analyzed. Based on the data obtained, the bony cap morphology in the dorsal keystone region was categorized into five distinct groups, along with one atypical/unclassifiable group. Among the 1027 cases, the most prevalent morphology was the M shaped type, accounting for 48.7% (n=500) of participants. This was followed by the inverted U shape (12.8%; n=131), inverted wide U shape (12.0%; n=123), W shape (10.7%; n=110), atypical/unclassifiable group (8.1%; n=83), and straight U shape (7.8%; n=80), respectively. The findings suggest that the presence of six distinct morphological patterns in the relationship between the nasal bone and the upper lateral cartilages may be associated with genetic heterogeneity among individuals living in this region. To the best of our knowledge, this study represents the only comprehensive investigation addressing this specific anatomical relationship. The marked morphological diversity of the keystone region in the Turkish population suggests that dorsal keystone morphology may be an essential predictor of dorsal stability and aesthetic contour during rhinoplasty planning.