Romatoid artrit hastalarında metabolik disfonksiyon ilişkili yağlı karaciğer hastalığının (MAFLD) fibrozis oluşturma riski
Fibrosis risk of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD) in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 790294
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Romatoid artriti (RA) olan hastalar metobolik disfonksiyon ilişkili yağlı karaciğer hastalığı (MAFLD) açısından risk altındadır. Ancak bu durumun fibrozisle ilişkisini değerlendiren yeterli veri yoktur. Biz bu çalışmada RA olan ve RA olmayan MAFLD tanılı bireylerde non invaziv testler ile hepatik fibrozis seyrini incelemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Retrospektif olarak planlanan çalışmamıza MAFLD tanılı 18-65 yaş arası toplam 120 hasta alındı. Hastalar romatoid artrit tanısı olan (n=60) ve olmayan (kontrol grubu, n=60) hastalar olarak 2 ana gruba ayrıldı. MAFLD, kronik karaciğer hastalığının sekonder nedenleri ekarte edildikten sonra karaciğer yağlanmasının karakteristik sonografik özellikleri ile tespit edildi. MAFLD tanısı olan hastalarda hepatik fibrozis riskini belirlemek için FIB 4 (Fibrozis 4) ve NFS (NAFLD/MAFLD fibrozisi) skorları kullanıldı. Her iki grupta bu skorlar karşılaştırıldı. FIB 4 ve NFS skorları ile diğer parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: Patients with Rheumatoid Arthritis (RA) are at risk for Metabolic (dysfunction) Associated Fatty Liver Disease (MAFLD) and liver fibrosis. However, there is not enough data to evaluate the relationship of this condition with fibrosis. In this study, we aimed to investigate the course of hepatic fibrosis with non-invasive tests in individuals with RA and without RA MAFLD. MATERIAL and METHODS: A total of 120 patients with a diagnosis of MAFLD in the 18-65 age group were included in our retrospective study.The patients were divided into 2 main groups as patients with and without a diagnosis of rheumatoid arthritis (control group). In our study, examinations and measurements of individuals with a diagnosis of MAFLD who applied to the internal medicine and rheumatology outpatient clinic were taken from the hospital system. FIB 4 (Fibrosis 4) and NFS (NAFLD/MAFLD fibrosis) score were used to determine the risk of hepatic fibrosis in patients with MAFLD. These scores were compared in both groups. The relationship between FIB 4 and NFS scores and other parameters were evaluated. .