Gelişmekte olan ülkeler açısından enformasyon toplumu kavramının değişen anlamı
Information society and differentation of this concept the developing coutries perspective
- Tez No: 100018
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ, DOÇ. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET İletişim ve enformasyon teknolojileri (ICTs), gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm toplumların“sürdürülebilir kalkınma”çabalarına verdikleri destekle günümüzde önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Fakat yaşanmakta olan gelişmeler henüz işin başında olduğumuz gerçeğini de ortadan lcaldırmamaktadır. '. Çalışmada Enformasyon Toplumu kavramsallaştırmalan üç ana yaklaşım içerisinde toplandı: İlki, kavramı“toplumsal bir dönüşüm süreci”olarak gören yaklaşımdır, ikincisi, daha çok teknolojik alanda ortaya çıkan önemli gelişmelerin sonuçlan anlamında; istatiksel verilere, nicel göstergelere, endekslere dayanarak“bir gelişme, kalkınma”süreci olarak gö ren yaklaşımdır. Üçüncü ve çalışmada benimsenen yaklaşım ise enformasyon toplumunu, küreselleşen dünya ekonomisi içerisinde, bilimin ve teknolojinin özellikle ICT bağlamın da, yaratıcı bir yeniden yapılanma akımı yaratarak, bir bilim ve teknoloji politikası çerçeve sinde toplumların ulusal rekabet gücünü artırmak, kalkınma-gelişme hedeflerine ulaşmak için yönlendirilmesi olarak görmektedir. Gelişmiş ülkeler açısından rekabetçi bir çerçeve de çok uluslu şirketlerinin önünü açmak şeklinde yansımasını bulan süreç, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından çok daha yaşamsal önemdeki bir sürece işaret etmekte dir: Kalkınma-gelişme, ekonomik büyüme sorunu ve bu sorunun üstesinden gelebilmek i- çin enformasyon toplumu paradigmasını bir“politika”olarak devreye sokmak Türkiye'nin, sorunun çözümüne yönelik olarak gerçekleştirmek zorunda olduğu ulusal enformasyon altyapısının inşası için kullanabileceği en gerçekçi seçenek, eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması ve böylece sahip olduğu entellektüel kapasiteleri hareketlendirmek gibi gözükmektedir. Gerekli altyapının inşasında ve tasarımında devreye sokulacak bu yete nek ve kapasiteler, aynı zamanda ulusal yenilikler sisteminin kapasitesinin artması ile so nuçlanacaktır. Bu, Türkiye'nin rekabet yeteneğini artırma hedefiyle de çakışmaktadır. Dolayısıyla“içten, kendi olanakları ile büyümenin”kaynağı bu anlamda inovasyon beceri sinin kazanılması, yani bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürül mesidir. Özetle Türkiye açısından henüz çok başında olduğumuz enformasyon toplumuna geçiş süreci temelde dört anahtar öğeye dayanmaktadır: ICTnin uygulama alanlarını tüm toplumsal, ekonomik, kültürel yapılar içinde yaygınlaştırmak; girişimci ruhunun desteklen mesini güçlendirmek, eğitime yapılan yatirımlan büyütmek ve geniş bant altyapısına gere ken önemi vermek. Bu temel öğeler kurumsallaşmış bir yapı ile desteklenip, gelişimi takip edilecek bir“ulusal eylem planı yapılanmasını”da gerektirdiği unutulmamalıdır. 167
Özet (Çeviri)
SUMMARY Information and communication technologies (ICTs), their support for the“sus tainable development”of the developed and developing countries have become an. im portant area of interest in the recent decades. However, one cannot ignore the fact that we are still at the initial phase of these developments. In this study, we distinguish three major approaches to the conception of“infor mation society”. The first one considers information society in terms of“a process of social transformatioa”The second approach sees information society as a“develop mental process”, as a consequence of significant technological developments and relies mostly on statistical data, quantitative indices and indicators. The third approach, on which this study is based, conceives information society in the context of global world economy. In this perspective, science and technology can be directed towards increasing national competitive power of societies in terms of science and technology policy and paving the way for achieving developmental goals through creating a creative restructu- ration current. ;?. For the developed societies, the process has been reflected in opening up a way to transnational corporations in a competitive environment. For the developing countries, such as Turkey, this process has a more fundamental role: There is the problem of de velopment/economic growth and there must be a conversion of the information society paradigm into an issue of“policy”in order to overcome the problem of development. Turkey's most realistic option for constructing a national information infrastruc ture to solve this problem seems to be the restructuration of education system and the mobilisation of intellectual capacities. These capacities would be used not only in de signing and building the necessary infrastructure but also in increasing the capacity of national innovations system. It intersects exactly what we mean by the goal of increas ing Turkey's competitive ability. In fact, the source of“indigenous development”is to acquire innovation skills and to transform science and technology into an economic and social utility. In sum, passing to the information society by Turkey would involve four key prin ciples (and it must be supported by an institutionalised structure and its development must be controlled in terms of a national action plan): the spread of ICTs use in all so cial, economic and cultural spheres; the support for the spirit of entrepreneurship; the in crease in investments into education; and giving the due importance to bandwidth infrastructure. 168